A Csillag Patikák webshop cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében. További információkért tekintse meg adatkezelési szabályzatunkat, melyet az oldal használatával együtt elfogad.

Tévhitek a fájdalomcsillapítókkal kapcsolatban  

2022. 08. 04. 00:00:00

A fájdalomcsillapítók alkalmazásával és hatékonyságával kapcsolatban nagyon sok tévhit terjed. Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

A fájdalom az érzőrendszerünk egyik fontos hírnöke. Segítségével információt kaphatunk külső és belső környezetünkről. Éppen ezért a fájdalom egy kellemetlen, de hasznos védekezőreakció is egyben. Fájdalomtűrő képességünk ugyan jelentősen különbözik, törekvésünk viszont azonos: szabadulni szeretnénk a fájdalomtól. Szerencsére ma már számtalan fájdalomcsillapítási módszer rendelkezésre áll, így mindenki eldöntheti – ha kell, orvosa segítségével –, hogy melyik a leghatékonyabb módszer számára. A választást viszont sokszor megnehezítik az időnként szárnyra kapó tévhitek, amelyek a legmagabiztosabb pácienst is könnyen összezavarhatják. Ezekben az esetekben kérjük orvosunk, gyógyszerészünk szakértői véleményét. Bemutatunk néhány köztudatban elterjedt tévhitet a fájdalomcsillapítókról:

 

  1. tévhit: A több jobb

Azt gondolhatjuk, hogy a magasabb dózis, vagy a nagyobb darabszám minden tekintetben hatékonyabban csillapítja a fájdalmat. Pedig fontosabb, hogy azt a hatóanyagot találjuk meg, amelyre a szervezetünk a legjobban reagál. Fontos megismerni egy-egy hatóanyag mellékhatásprofilját. Ha érzékeny a gyomrunk, esetleg máj- vagy szívproblémáink vannak, illetve terhességkor sokkal körültekintőbbnek kell lennünk az adagolást illetően és feltétlenül konzultálni kell orvosunkkal.

  1. tévhit: A fájdalomcsillapító elmulasztja a betegségemet

Fontos tudnunk, hogy általában a fájdalomcsillapító magát a fájdalmat enyhíti, vagy szünteti meg, de a kiváltó okokat nem. Ha a fájdalom visszatér, vagy az akut fájdalom krónikussá válik, azaz 3 hónapig vagy annál tovább fennáll, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulnunk és feltárni a fájdalom kialakulásának valódi okát.

 

  1. tévhit: Hosszú távon is szedhetem

Minden fájdalomcsillapító, kivétel nélkül, elsősorban akut kezelésre szolgál. Hosszabb távú szedése csak az orvossal történő konzultációt követően, különleges esetekben, intenzív, vagy krónikus fájdalom esetén javasolt, akkor is rendszeres felülvizsgálattal[1].

  1. tévhit: A gyereknek elég egy fél Algopyrin

Az Algopyrin már évtizedek óta az egyik legnépszerűbb fájdalom és lázcsillapító Magyarországon[2]. A benne található metamizol az egyik legerősebb fájdalomcsillapító hatóanyag. Ismerjük már 1933 óta, mégis fel-felbukkannak olyan téves információk, amiket később nehéz kivezetni a köztudatból. Ilyen a gyógyszer elfelezése is. Az Algopyrin gyermekek számára nem adható. Ajánlott egyszeri adagja felnőttek és 15 éves vagy annál idősebb serdülők (> 53 kg) számára 1 tabletta (500 mg). A tabletta közepén lévő osztás a bevételt könnyíti meg. A gyógyszer egyetlen adagnyi (1 tabletta) kiszerelése pontosan beállított hatóanyag-mennyiséget tartalmaz[3].

 

Legyünk mindannyian körültekintőek, tájékozódjunk hiteles forrásokból! Jusson eszünkbe a reklámokból jól ismert zárómondat, miszerint olvassuk el a betegtájékoztatót, vagy kérdezzük meg orvosunkat, gyógyszerészünket!

 

MAT-HU-2100562 (2021.05.12.)

 

[1] Katherine T. Martucci, PhD, International Association for the Study of Pain, 2020 Factsheet

[2] IQVIA Full WHS, 2020. január és június közötti időszakban, doboz és értékbeni forgalom alapján. 

[3] Algopyrin 500 mg Alkalmazási előirat 2021.02.11.

https://www.ogyei.gov.hu/kiseroirat/ah/ah_0000018954_20210402144114.doc