A Csillag Patikák webshop cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében. További információkért tekintse meg adatkezelési szabályzatunkat, melyet az oldal használatával együtt elfogad.

Rubophen 500 mg tabletta (20x)

Webes ár 2.372 Ft
Menny.:db
Maximálisan rendelhető mennyiség: 10!

500 mg paracetamolt tartalmaz tablettánként. Alkalmazható Lá- és fájdalomcsillapítására

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.

Gyártó: Sanofi-Aventis
Cikkszám: 293114
Elérhetőség: Raktáron
Átlagos értékelés: Nem értékelt

Leírás és Paraméterek

1.       A GYÓGYSZER NEVE

Rubophen 500 mg tabletta

2.       MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

500 mg paracetamolt tartalmaz tablettánként.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.

3.       GYÓGYSZERFORMA

 

Tabletta.

Fehér vagy majdnem fehér, hosszúkás, mindkét oldalán domború tabletta, egyik oldalán „RUBOPHEN” jelöléssel, másik oldalán bemetszéssel ellátva.

A tabletta egyenlő adagokra osztható.

Hossza: kb. 18 mm

Szélessége: kb. 8 mm

Magassága: kb. 4,8 mm

4.       KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1     Terápiás javallatok

Felnőtteknek és 6 évesnél idősebb gyermekeknek és serdülőknek javasolt lázcsillapításra, különböző eredetű fájdalmak – fejfájás, fogfájás, reumatikus és izomfájdalmak, menstruációs fájdalmak, idegi eredetű fájdalom, ízületi fájdalmak – csillapítására.

4.2     Adagolás és alkalmazás

 

Adagolás

 

Felnőttek

Az ajánlott egyszeri adag 500-1000 mg (1-2 db 500 mg-os tabletta).

Legfeljebb naponta négyszer ismételhető 4 óra elteltével.

Maximális napi adag: 8 tabletta (4000 mg).

Gyermekek és serdülők

6 év-8 év: 250-500 mg (fél-1 tabletta) legfeljebb naponta 3-szor.

Maximális napi adag: 3 tabletta (1500 mg).

9 év-14 év: 500 mg (1 tabletta) legfeljebb naponta 4-szer.

14 év fölött a szokásos felnőtt adagok alkalmazhatók.

Maximális napi adag: 4 tabletta (2000 mg).

Idősek

A szokásos felnőtt adagok alkalmazhatóak.

Krónikus, stabil májkárosodás

Krónikus, stabil májkárosodásban szenvedő betegek esetén a dózist csökkenteni, az egyes adagok bevétele között eltelt időt pedig növelni kell.

Ha a fájdalom több mint 5 napig tart, vagy a láz több mint 3 napig tart, ha a készítmény nem elég hatékony, vagy ha bármilyen egyéb tünet jelentkezik, a kezelés csak orvossal való konzultációt követően folytatható.

A fenti maximális napi adagok rövid ideig tartó kezelés esetén (gyermekeknek és serdülőknek 5, felnőtteknek 10 nap) alkalmazandók, ennél hosszabb ideig csak gondos ellenőrzés mellett javasolható a szedése.

 

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.

A tablettát étkezés után bőséges folyadékkal kell bevenni.

4.3     Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

Súlyos vese- és/vagy májkárosodás

Akut májbetegség, vírusos hepatitis

Glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiány (haemolyticus anaemia)

6 éves kor alatt

4.4     Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Más paracetamol-tartalmú készítmények együttes alkalmazásakor ügyelni kell arra, hogy a paracetamol összdózisa ne haladja meg a maximális egyszeri, ill. napi adagot.

Paracetamol tartalma miatt kizárólag orvosi javaslatra alkamazható:

-     enyhe vagy közepes hepatocelluláris elégtelenség,

-     krónikus alkoholizmus vagy a közelmúltban lezajlott alkoholmegvonás,

-     alacsony glutationszint,

-     Gilbert-szindróma esetén.

Rendszeres vagy hosszú ideig történő alkalmazása során, valamint vese- vagy/és májműködés zavarai esetén a betegek szoros orvosi felügyelete szükséges.

Az előírt adagot nem szabad túllépni!

Alkalmazás idején az alkoholfogyasztás tilos.

Ha a glomeruláris filtrációs ráta értéke kevesebb, mint 10 ml/perc, a két gyógyszerbevétel közötti időt 4 óráról 8 órára kell emelni. Ha a glomeruláris filtrációs ráta értéke 10‑50 ml/perc, a két gyógyszerbevétel között legalább 6 órának kell eltelnie.

A paracetamol befolyásolhatja egyes laboratóriumi vizsgálatok eredményét:

-            a szérumhúgysavszint foszfor-volfrámsavval történő meghatározást,

-            a vér heparin- és teofillin-szintjének meghatározását,

-            a vércukorszint glükóz-oxidáz-peroxidázzal történő meghatározását,

-            és a vizelet aminosavszintjének meghatározást.

Tartós kezelés és/vagy nagy adagok alkalmazása máj- és vesekárosodáshoz vezethet, valamint megváltozhat a vér alakos elemeinek száma.

A mellékhatás-bejelentések alapján a paracetamol alkalmazásával kapcsolatban ismertté vált, hogy hepatotoxicitás alakulhat ki terápiás adagok, különösen 4 g/nap-os dózis alkalmazása mellett, vagy rövid távú kezelés után is, illetve olyan betegeknél, akiknél korábban nem állt fenn májkárosodás. A túladagolás lehetősége nagyobb nem cirrhoticus alkoholos májbetegségben. A hepatotoxicitás klinikai tünetei és a laboratóriumi értékekben történő változások a gyógyszer bevétele után 48‑72 órával jelentkezhetnek.

Óvatosság ajánlott olyan betegek esetében, akik érzékenyek az acetilszalicilsavra vagy a nem-szteroid gyulladáscsökkentőkre (NSAID-ok) (lásd 4.5 pont).

Súlyos, bőrt érintő nemkívánatos mellékhatások (SCAR): életveszélyes bőrreakciókat, Stevens–Johnson-szindrómát (SJS) és toxikus epidermalis necrolysist (TEN) jelentettek a paracetamol alkalmazásával összefüggésben (lásd 4.8 pont). A betegek figyelmét fel kell hívni a bőrreakciók jeleire és tüneteire, és szoros monitorozásuk szükséges a bőrreakciók tekintetében. Amennyiben az SJS és TEN jelei vagy tünetei jelentkeznek (nagy kiterjedésű, gyakran hólyagosodással, hámlással járó bőrkiütés), a Rubophen-kezelést azonnal abba kell hagyni, és orvoshoz kell fordulni.

4.5     Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

 

Fokozott figyelemmel alkalmazandó

 

·                májenzim-induktorokkal, pl. bizonyos antiepilepsziás gyógyszerekkel (fenobarbitál, glutetimid, fenitoin, karbamazepin, topiramát), szalicilamiddal, rifampicinnel és alkohollal (a metabolizmus indukciója a paracetamol hepatotoxikus oxidatív metabolitjának felszaporodását okozza; amennyiben ennek a metabolitnak a meghaladja a normál glutationkötő kapacitást, hepatotoxicitás alakul ki).

·                nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerekkel (fokozza a májkárosodás kockázatát).

·                MAO-gátlókkal (izgatottságot, magas testhőmérsékletet okozhat).

·                klóramfenikollal (ennek lebomlása megnyúlik, toxicitása nő).

·                antikoagulánsokkal (protrombinidő megnő); a paracetamol fokozhatja a vérzések kialakulásának kockázatát a warfarint és más K-vitamin-antagonistákat szedő betegeknél. K‑vitamin-antagonistákat és paracetamolt szedő betegeket monitorozni kell a megfelelő véralvadási faktorok és a vérzékenység kialakulása tekintetében.

·                flukloxacillin és paracetamol együttes adása metabolikus acidózishoz vezethet, különösen olyan betegeknél, akiknél fennáll a glutationhiány kialakulásának kockázata, így pl. szepszis, alultápláltság vagy krónikus alkoholizmus esetében.

·                doxorubicinnel (a májkárosodás veszélye nő).

·                kolesztiraminnal (csökkentheti a paracetamol felszívódását).

·                káva-tartalmú (kávacserjéből, Piper methysticumból készült) gyógyhatású szerekkel (a májkárosodás veszélye nő).

·                a kelátképző gyanta csökkentheti a paracetamol felszívódását a bélrendszerben, és egyidejű bevétel esetén potenciálisan csökkenti annak hatását. Lehetőség szerint több mint 2 óra teljen el a két gyógyszer bevétele között.

·                az inzulin hatását a paracetamol nagy adagokban gátolhatja.

·                a paracetamol fokozhatja a vas(II)-ionok felszívódását.

·                grépfrút vagy ebből készült ital fokozhatja a paracetamol lebomlását a májban.

4.6     Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A terhes nőkre vonatkozó nagy mennyiségű adat nem utal sem malformációt előidéző, sem foetalis/neonatalis toxicitásra. A méhen belül paracetamol-expozícióban részesült gyermekek idegrendszeri fejlődésével foglalkozó epidemiológiai vizsgálatok eredményei nem egyértelműek. Amennyiben azt klinikailag szükségesnek tartják, a paracetamol adható a terhesség alatt, de a legalacsonyabb hatásos adagban, a lehető legrövidebb ideig és a lehetséges legkisebb gyakorisággal kell alkalmazni.

 

Szoptatás

Per os alkalmazás esetén a paracetamol kiválasztódik az anyatejbe, de klinikailag nem jelentős mennyiségben.

A rendelkezésre álló irodalmi adatok alapján a paracetamol terápiás adagokban alkalmazható szoptatás alatt.

4.7     A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítmény nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.8     Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A nemkívánatos hatások előfordulásának osztályozására a következő (MedDRA szerinti) terminológiát használtuk:

nagyon gyakori            (³1/10)

gyakori                        (³1/100 – <1/10)

nem gyakori     (³1/1000 – <1/100)

ritka                             (³1/10 000 – <1/1000)

nagyon ritka     (<1/10 000)

nem ismert                   (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

 

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek

Nagyon ritka:

·                thrombocytopenia, neutropenia, leukopenia

Nem ismert:

·                methaemoglobinaemia, agranulocytosis

Immunrendszeri betegségek és tünetek

Nem ismert:

·                anafilaxiás sokk, angioneurotikus oedema

 

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Nagyon ritka:

·                asthma bronchiale

 

Nem ismert:

·                bronchospasmus

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:

Ritka:

·                epigastrialis fájdalom

·                hányinger, hányás

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek

Nagyon ritka:

·                sárgaság

Nem ismert:

·                nagy dózisok, főleg hosszú időn át tartó alkalmazása esetén toxikus májkárosodás fordulhat elő – igen nagy adagok esetén esetleg halálos kimenetelű májkárosodás (irreverzibilis szövetnekrózis) is előfordulhat. A májkárosodás korai tünetei: sápadtság, étvágytalanság, hányinger, hányás, hasi fájdalom, fokozott izzadás és gyengeség. Alkoholfogyasztás mellett a májkárosító hatás kifejezettebb.

·                citolitikus májgyulladás, ami akut májkárosodáshoz vezethet.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Ritka:

·                erythema, urticaria, bőrkiütés

Nagyon ritka:

·                orrnyálkahártya-duzzanat,

·                nagyon ritkán súlyos bőrreakciók eseteit jelentették, mint pl. toxikus epidermalis necrolysis (TEN), Stevens–Johnson-szindróma (SJS), akut generalizált exanthemás pustulosis (lásd 4.4 pont)

Nem ismert:

·            fix gyógyszerkiütés

·            túlérzékenységi reakciók (bőrvörösség, bőrkiütés, viszketés, nyálkahártyatünetek)

Ha a fenti tünetek közül legalább egy előfordul, a gyógyszer alkalmazását végleg abba kell hagyni.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.

Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.

4.9     Túladagolás

Tünetek

Akut túladagolás (7,5 g-nál nagyobb adag) súlyos máj- és vesekárosodást, továbbá vérképzőrendszeri elváltozást okozhat. A túladagolás tünetei az első 24 órában: sápadtság, étvágytalanság, hányinger, hányás, hasi fájdalom, fokozott izzadás és gyengeség.

Idősek, kisgyermekek, májbetegségben szenvedő betegek, krónikus alkoholizmus vagy krónikus alultápláltság, valamint egyidejű, enzimindukáló gyógyszerekkel történő kezelés esetén fokozott a paracetamol-mérgezés kockázata, beleértve a halálos kimenetelt is.

A paracetamol túladagolása citolitikus májgyulladást okozhat, amely a májsejtek elégtelen működéséhez vezet. Súlyos mérgezésben gastrointestinalis vérzés, metabolikus acidózis, encephalopathia, kóma, haemorrhagia, hypoglykaemia, agyi oedema kialakulásához és halálhoz vezethet. A paracetamol-túladagolással összefüggésben disseminalt intravascularis coagulatio eseteit figyelték meg. 12-48 órával az akut túladagolás után a transzamináz-, LDH- és bilirubinszintek emelkedése figyelhető meg.

A túladagolás pancreatitist, akut veseelégtelenséget és pancytopeniát is okozhat. Akut tubularis necrosissal járó akut veseelégtelenség még súlyos májkárosodás hiányában is kialakulhat, melyre a deréktáji fájdalom, haematuria és a proteinuria utalhat. Arrhythmiákról és a glükózanyagcsere rendellenességeiről is beszámoltak.

Kezelés

Paracetamol-túladagolás esetén azonnali kezelés szükséges. A figyelemfelkeltő korai tünetek hiányának ellenére is a betegeket sürgősen kórházba kell utalni azonnali orvosi megfigyelésre. A tünetek hányingerre vagy hányásra korlátozódhatnak, és nem minden esetben jelzik a túladagolás, valamint a szervkárosodás kockázatának súlyosságát.

A túladagolást követő 1 órán belül megfontolandó az aktív szén adása. A plazma paracetamol-szintjét a bevétel után 4 órával vagy később lehet megmérni (a korábbi mérési eredmények nem megbízhatóak). N-acetilcisztein a paracetamol bevételétől számított első 24 órán belül alkalmazható, habár a bevétel után 8 órával fejti ki maximális védőhatását. Az antidotum hatékonysága ezen idő után meredeken csökken.

 

Felnőtteknek, serdülőknek és gyermekeknek az N-acetilciszteint általában intravénásan, 5 %-os glükóz infúzióban, 150 mg/ttkg kezdő dózisban adják, 15 perc alatt. Ezután a további adag 50 mg/ttkg 5 %‑os glükóz infúzióban 4 óra alatt, később 100 mg/ttkg a kezelés megkezdésétől számított 16‑20 órán belül. Az acetilcisztein orálisan is adható a mérgező adag paracetamol bevételét követő első 10 órában, 70‑140 mg/ttkg adagban naponta háromszor.

Ha szükséges, a betegnek intravénásan kell bejuttatni az N-acetilciszteint a fent megadott adagolási séma szerint. Ha hányás nem jelentkezik, orális metionin adása megfelelő alternatíva lehet a kórházon kívüli területi ellátásban. A kezelés egyéb módjait a klinikai tünetek súlyossága, jellege és lefolyása határozza meg az általános sürgősségi ellátás protokollja szerint.

5.       FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

 

5.1     Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Egyéb fájdalom- és lázcsillapítók. ATC kód: N02BE01

A paracetamol fájdalom- és lázcsillapító hatóanyag. Az acetilszalicilsavval összevetve a paracetamol fájdalom- és lázcsillapító hatása egyenlő mértékben jó, gyulladáscsökkentő hatása valamivel gyengébb. Feltehetően bénítja a központi idegrendszerben a prosztaglandin anyagcserében kulcsszerepet játszó ciklooxigenázt, azonban a periférián hatása szerényebb.

 

5.2     Farmakokinetikai tulajdonságok

a paracetamol gyomor-bél rendszerből történő felszívódása per os adagolás után a vékonybélből, rectalis adagolás után a vastagbélből passzív diffúzióval történik, a felszívódás gyors és csaknem teljes.

A felszívódott paracetamol 90-95%-a metabolizálódik a májban és a vesén keresztül ürül metabolitjai (glükuronid- és szulfátkonjugátum) formájában, és mindösszesen 2-3%-a ürül változatlan formában.

A plazmaalbuminhoz való kötődése kismértékű (kb. 10%), kivéve a túladagolás esetét, amikor a paracetamol 20-50%-a kötődik.

Felezési ideje egészséges önkéntesekben 2,3 óra (1,5-3 óra) volt.

Bár a paracetamol metabolizmusának megváltozását észlelték időseknél, a felezési idő azonos (2,17 óra), és időseknél nem szükséges az adagolás megváltoztatása.

Vesekárosodásban a két adag bevétele közötti időtartamot meg kell nyújtani: enyhe vesekárosodásban

(GFR >50 ml/perc) 4 óra, közepesen súlyos vesekárosodásban (GFR 10-50 ml/perc) 6 óra, súlyos vesekárosodásban (GFR <10 ml/perc) 8 óra teljen el két adag bevétele között.

5.3     A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

a per os LD50 értéke egerekben 295-1212 mg/ttkg között volt. Patkányokban több mint 4 g/ttkg.

A paracetamol körülbelüli intravénás letális dózisa 826 mg/ttkg, per os LD50 értéke pedig 2404 mg/ttkg volt. Igen magas adagok (1-7 g/ttkg) hosszú ideig történő alkalmazása máj- és vesekárosodást okozott laboratóriumi állatokban.

A reprodukciót és a fejlődést érintő toxicitást értékelő, jelenleg elfogadott standardokat követő, hagyományos vizsgálatok nem állnak rendelkezésre.

6.       GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1     Segédanyagok felsorolása

 

kálium-szorbát

povidon

sztearinsav

talkum

kukoricakeményítő

hidegen duzzadó keményítő

6.2     Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.

6.3     Felhasználhatósági időtartam

 

3 év

 

6.4     Különleges tárolási előírások

 

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.

A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

6.5     Csomagolás típusa és kiszerelése

10 db, 20 db, ill. 30 db tabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6     A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

 

Megjegyzés: keresztjelzés nélküli

Osztályozás: I. csoport

Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

7.       A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

 

Opella Healthcare Commercial Kft.

1045 Budapest, Tó utca 1-5.

Magyarország

8.       A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-3734/01           10×             buborékcsomagolásban

OGYI-T-3734/02           20×             buborékcsomagolásban

OGYI-T-3734/04           30×             buborékcsomagolásban

9.       A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1989. szeptember 8.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. szeptember 1.

10.     A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. június 13.

Akciós Nem
Egészségpénztárra elszámolható Igen
Gyógyszerforma Tabletta, filmtabletta, drazsé
Kiszerelés 20x
Bővebben

Vélemények

Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!

Paraméterek

Akciós Nem
Egészségpénztárra elszámolható Igen
Gyógyszerforma Tabletta, filmtabletta, drazsé
Kiszerelés 20x