Nap okozta hiperpigmentáció
Bőrünk egyik legnagyobb feladata a mechanikai védelem különböző fizikai hatásoktól, azonban vannak olyan tényezők, amelyek ellen egyedül nem tudja felvenni a küzdelmet. Ahhoz, hogy feladatát ellássa, fontos egészségének megőrzése és a védelemhez tartozó segítése. Ilyen a fényvédelem!
A védelem nélküli napozás egyik nemkívánatos mellékhatása lehet a hiperpigmentáció. Az önmagában ártalmatlannak tűnő barna foltok leggyakrabban az arcon, a kézen és a test azon részén jelenik meg, amelyeket szabadon ér a nap.
De mi az a hiperpigmentáció?
Kiváltó oka a melanin túltermelése, ami a bőrön foltokban jelentkezik. Leggyakoribb kiváltó tényezői a napsugárzás, hormonális változások, genetikai tényezők, bőrsérülések és gyulladások. De az első számú a napsugárzás, mivel a melanin termelése napfényhatására indul meg. Fontos, szerepet játszik a bőrszín meghatározásában, mint a fehér, rózsaszín, olívzöld vagy barnás árnyalatok. Ez az anyag felelős a bőr természetes védelméért az UV sugarak ellen és a nyári színért. De a túlzott napozás hiperpigmentációhoz vezet.
Napozás során, az UV sugarak hatására a melanin tartalmú sejtek bebarnítják a bőrt. Hiperpigmentációról akkor beszélhetünk, ha a bőrünkön nem áll le a melanocita a termeléssel, így a melanin nem tud egyenletesen elhelyezkedni és foltokba tömörül a bőr felszínén.
Hiperpigmentáció típusai:
1. Melasma vagy kloazma
Hétköznapi nevén emlegetett terhességi maszk leggyakrabban a várandósságot követően jelentkezik. Többnyire az arc és a nyak területén jelenik meg napfény hatására. A legnagyobb problémát az okozza, hogy sokáig nem múlik el, gyakran éveken át kísérthet minket a probléma. A melasma megjelenésének oka lehet genetikai háttér, UV sugárzás, várandósság vagy más hormonális betegségek, bizonyos endokrin betegségek.
2. Gyulladás utáni hiperpigmentáció
Rövid nevén PIH: Ez a fajta hiperpigmentáció bőrirritációk következtében jelenik meg. Oka számtalan külső hatás lehet: sérülés, égés, rovarcsípés, bőrgyógyászati eljárások vagy bőrfertőzések és gyulladásos kiütések, mint az akné vagy ekcéma. Ez a fajta hiperpigmentáció kortól és nemtől független.
3. Napfoltok
A fény hatására előtűnő kis barna foltok sokakat érintenek. Nem szabad összekeverni őket a szeplőkkel, amelyek előfordulása genetikai. A napfoltok kialakulásának oka a fiatalkori leégés, illetve a túlzásba vitt napozás.
Hogyan kezeljem a hiperpigmentációt?
A napon töltött idő csökkentése, megfelelő ruházat viselése és magas faktorú fényvédő használata segíthet a hiperpigmentáció kialakulásának megelőzésében. Ha bőrünk hajlamos a hiperpigmentációra fontos, hogy olyan fényvédőt és kozmetikai termékeket válasszunk a hétköznapokban, amelyek kimondottan a probléma kezelésére alkalmasak. Ha nem tudod melyik termékek ezek kattints ide és nézd meg termékkínálatunkat a témában!
Mit tartalmaznak ezek a készítmények?
C-vitamin: A C-vitamin származékairól kimutatták, hogy valamelyest hatékonyak a hiperpigmentáció ellen.
A-vitamin: Az A-vitamin bőrre gyakorolt jótékony hatását sokan ismerik. Bizonyos fokig halványítja a megjelenő sötét foltokat. Azonban nem megfelelő mennyiségben érzékennyé is teheti a bőrt a napsütéssel szemben. Illetve terhes nők számára figyelni kell az A-vitamin tartalomra. Az ő számukra ebben az időszakban javallott a Melasma elleni készítmények használata.
Azelainsav: Közvetett módon hat a melanin termelésre és csökkenti a hiperpigmentációt.
B-Resorcinol: Ez a fő hatóanyaga, kutatások kimutatták, hogy a leghatékonyabb a hiperpigmentáció fő fajtái, melasma és öregségi foltok ellen.
Fényvédő: Egyetlen hiperpigmentáció elleni krémből sem hiányozhat a fényvédő, amennyiben mégis olyan krémet választunk, ami nem tartalmaz, fontos, hogy kiegészítésként egy széles spektrumú fényvédő krémet használjunk. Ilyen fényvédő például a Bioderma Photoderm készítményei.