A Csillag Patikák webshop cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében. További információkért tekintse meg adatkezelési szabályzatunkat, melyet az oldal használatával együtt elfogad.

Most mondtam el, kisfiam! Nem figyeltél?

A figyelem zavar napjainkban sok embert legfőképpen gyermeket érint. Hátterében megannyi tényező állhat, melyre oda kell figyelni és kezelni kell! Fontos, hogy nem egy betegségről van szó, hanem inkább tünetről bizonyos fejlődési zavarok esetén, például ADHD vagy SNI. Ijesztő szavak ezek de hadd segítsünk megismerni őket:

ADHD jelentése: attention deficit or/ and hyperactivity disorder, magyarul: figyelemhiányos /hiperaktivitás zavar. 

SNI jelentése: Sajátos nevelési igényű gyermekek, itt két csoportra bonthatjuk a tanulókat: A különleges bánásmódot igénylő gyermekekre akik szakértői bizottság véleménye alapján valamilyen mozgásszervi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos, netán több fogyatékossággal együtt élő halmozottan fogyatékos, autizmussal küzd vagy pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelmi- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd. Ők mindenképpen gyógypedagógiai fejlesztésre szorulnak.
Másik csoportja lehet azon tanulók csoportja akik tanulási nehézséggel, magatartási zavarokkal küzdenek.

Ezen problémák diagnosztikája nem minden esetben egyszerű vagy egyértelmű. Magyarországon nagyon sok olyan tanuló van aki nem, vagy csak későn kerül diagnosztizálásra. Tévhit a szülők körében, hogy kizárólag a túlpörgő hiperaktív gyerekek lehetnek figyelemzavarosak (mert az ő esetükben könnyebb észlelni a problémát). A csendesen megbúvó gyerekek esetén a képzeletbeli elkalandozás gyakori így van, hogy a tanórán úgy látszik mintha figyelne, persze ez sem minden esetben a konkrét figyelem zavarnak köszönhető. Ezért fontos a szülő és pedagógus harmonikus összedolgozása, hogy időben észlelhető legyen a baj. 


Hogyan vehető észre otthon a probléma?

Próbálj ki olyan játékokat amelyek koncentrációt igényelnek. Amennyiben könnyen elvonódik a figyelme külső ingerek hatására, hosszabb ideig nem képes egy tevékenységben maradni a figyelem zavar tünetét hordozhatja.
Ha nagyon feledékeny és gyakran veszíti el személyes dolgait is lehet tünet.
Érdemes lehet próbaként szervezési feladatokat adni neki, egy játék lebonyolításához, vagy akár a napi rutinjának megszervezését. Koncentrációját a feladat lebonyolítása közben figyeljük!

Hogyan segíthet a szülő a figyelemzavaros gyermekének?

Első lépcsőfok a türelem! Róma sem egy nap alatt épült így Pál fordulatot azonnal ne várjunk a gyerektől, idővel és néhány technika elsajátítása után érhetjük el a célt!
Szüntessük meg a felesleges külső ingereket. Amikor gyermekünkkel foglalkozunk a rádiót, tévét kapcsoljuk ki, ha lehet más ne tartózkodjon a házban a tanulás/foglalkoztató játék során.
Eleinte több rövid intervallumban foglalkozzunk gyermekünkkel szüneteket tartva. A motiváció itt is nagyon fontos így érdemes kis jutalmakat adni egy egy jól teljesített feladat után, például egészséges nassolni való, pár kedves szó! 

Hogyan segíthet a szakember?

A szülők segítsége elengedhetetlen, azonban van, hogy szükség van segítségre. Egy gyógypedagógus olyan szakmai fejlesztő játékokkal és tanulási technikákkal tudja fejleszteni gyermekünket, amivel a változás hamarabb elérhető. Fontos, hogy itt nem a probléma megoldója a pedagógus hanem a segítője! A szülő-pedagógus közös munkája tudja a gyermeket előre vinni! 


Mit mond a gyógyszerész a figyelem zavarral kapcsolatban?

A figyelemzavar egy tünet, amit gyógyszeresen kezelni nem lehet, de sokban hozzájárulhatunk gyermekünk koncentrációjának és szellemi egészségének fenntartásához helyes táplálkozással és a megfelelő ásványi anyagok/vitaminok bevitelével!

Az egyik legjobb étrend kiegészítő, melyet kimondottan hiperaktív gyermekek számára ajánlanak orvosok és védőnők az Esprico, de készlet hiány miatt az elmúlt pár hónapban nem lehet kapni, a forgalmazó ezért vezette be az új AlpexaVit-et, amely életkornak megfelelően tartalmazza a szükséges nyomelemeket a szellemi frissességhez!

Ezen kívül javallot figyelemzavarral küzdő picik számára az EskimoKID termékcsalád vagy a béres Actival Junior, amelyek a megfelelő szelén, cink és C-vitamin tartalommal segítenek a stressz ellen, a jód a magnézium B12-, B6- B2-vitamin pedig az idegrendszer normál működéséhez járul hozzá. A folsav tartalmú étrend kiegészítő külön dicsérendő, amely a normál pszichológiai funkció fenntartásához járul hozzá!