Nem használtad fel a gyógyszert, vagy gyógyhatású készítményt a lejárati idő előtt, és keresed a megoldást, hogy hova kerüljön? Az már jó jel, hogy nem egyből a kommunális szemetesben kötött ki, hiszen a gyógyszer veszélyes hulladéknak minősül, és károsan hathat a környezetre, növény- és állatvilágra, vizeinkre, ráadásul illetéktelen kezekbe is kerülhet mérgezést, egészségkárosodást okozva.
Blogcikkünkből megtudhatod a legfontosabb teendőket, hogy a megmaradt, lejárt gyógyszereket hol és hogyan tudod leadni.
Hova vigyem a megmaradt gyógyszert?
Számos patikában, így a Csillag Patikák gyógyszertáraiban is megtalálhatod a lakosság számára rendelkezésre álló ingyenes gyógyszerhulladék-gyűjtő dobozt, ami Magyarországon 2005 óta működő rendszer. A hulladékgyűjtő dobozt a gyógyszer-nagykereskedések szállítják ki és el a gyógyszertárakból. A Csillag Patikák esetében ezt a Hungaropharma végzi.
Tehát elsősorban ezekbe a dobozokba várjuk a gyógyszerhulladékot, ugyanakkor nem minden gyógyszertárban vásárolható készítményt lehet ily módon gyűjteni, a többit máshol kell leadni. Melyek a leadható és nem leadható termékek?
Mi tehető a gyógyszergyűjtő dobozba?
Lejárt és/vagy fel nem használt vényköteles vagy vény nélküli rendelvényre kiadható gyógyszerek: tabletták, cseppek, kenőcsök stb. A gyógyszerek csomagolását, pl. papírdobozát nem szükséges leadni, azokat lehetőleg szelektív hulladékként gyűjtsd!
Mi nem tehető a dobozba?
Gyúlékony anyagok, illetve használt tű és fecskendő (ezeket máshol lehet leadni, ahol szintén megsemmisítésre kerülnek, például utóbbi kettő megsemmisítési helyeiről a TűTérképen tájékozódhatsz).
Miért fontos leadni a gyógyszert, és miért ne használd fel, ami lejárt?
A lejárt gyógyszereket azért tilos szedni, mert bizonyos termékek összetevői a lejárat után átalakulhatnak és rossz hatással lehetnek ránk, legrosszabb esetben akár mérgező is lehet!