Megfázás normál esetben nem nagy ügy, de kismamaként és szoptatós anyaként óvatosan kell bánni a gyógyszerekkel. Alap esetben ilyenkor bemegyünk az első patikába és a jól bevált recept nélkül kapható forróital porok, fájdalomcsillapító, orrspray kínálatból bevásárolunk. Egy állapotos nőnek vigyáznia kell, hiszen vannak olyan készítmények amelyek ilyenkor nem javasoltak, ugyanis néhány hatóanyag a magzat szervezetébe is eljuthat, és akár elváltozást is okozhat. De mire kell figyelni? Segítünk!
Fájdalomcsillapítás:
A legnépszerűbb fájdalomcsillapító, mint az Advil, Nurofen, Algopyrin sajnos tiltó listások. A bennük lévő ibuprofén és metapyrin sajnos rossz hatással lehet gyermekedre, így érdemes lehet a paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók között válogatni, mint például a Panadol.
Fontos, hogy sem a terhesség sem a szoptatás ideje alatt nem ajánlott semmilyen fájdalomcsillapítót kúraszerűen alkalmazni, így a tartós fájdalom fennállása esetén érdemes szakemberhez fordulni!
Köhögés elleni készítmények:
Itt a legnagyobb veszélyfaktor, hiába széles a vény nélkül kapható termékek skálája minden esetben érdemes orvossal egyeztetni! Ami ilyenkor megengedett enyhébb tünetek esetén a népi gyógyászatban alkalmazott hárs-, kakukkfű-, és bodza tea alkalmazása.
Forróital porok és kapszulák:
A legnépszerűbb készítmények a megfázás ellen, viszont itt is sok termék kiesik az ibuprofén tartalom miatt, illetve a legnépszerűbb NeoCitránnal is vigyázni kell annak ellenére, hogy paracetamol alapú. Mivel sok más hatóanyag is van benne, az eddigi kutatások alapján terhesség ideje alatt alkalmazható, de a szoptatás ideje alatt már nem. Szoptatás alatti megfázás esetén a Herbal Swiss gyógynövényes forró italpor biztonsággal alkalmazható.
Gyógyszerész tippek:
Kismama és szoptatós anyaként nehéz eligazodni a gyógyszerek útvesztőjében, így mindig érdemes kikérni orvos vagy gyógyszerész tanácsát az alkalmazás előtt.
Fontos, hogy bármelyik készítményt is alkalmazod, hosszú távon ne tedd ebben az állapotban, amennyiben tüneteid nem javulnak pár napon belül menj vissza orvosodhoz, vagy látogass el a legközelebbi Csillag Patikába, ahol kollégáink legjobb tudásuk szerint segítenek!
GYAKORI KÉRDÉSEK ÉS TÉVHITEK:
Ha gyógynövényes a készítmény akkor alkalmazható! HAMIS, attól, hogy még gyógynövényből készül valami nem jelenti azt, hogy nem okozhat kisebb elváltozásokat. Ilyen fajta étrendkiegészítőkről is érdemes egyeztetni szakemberekkel.
Ha gyerekeknek készült a készítmény (fájdalomcsillapító, köptető stb.), akkor alkalmazható terhesség illetve szoptatás alatt? HAMIS, ugyanis a gyermekeknek készült készítmények nem hatóanyagban hanem többnyire dózisban tér el a felnőtteknek szánt gyógyszerektől, így nem jelenti azt, hogy kismamáknak adható!
Ha a kisbabám beteg és én veszem be a gyógyszert, a szoptatás során hatni fog neki a gyógyszer? Több okból se tedd! Egyrészt ha kisbabád beteg egyből orvoshoz kell fordulni, aki a helyes kezelést előírja és részletesen elmagyarázza! Illetve, ha nem megfelelő készítményt alkalmazol, akkor nem érsz el javulást, sőt magadnak teszel rosszat ha nem indokolt esetben gyógyszert használsz!