A magnézium egy a periódusos rendszerben is megtalálható kémiai elem, mely az alkáliföldfémek közé tartozik. Tisztított formája ezüstfehér színű, ám a természetben vegyületei és sói fordulnak elő.
Középiskolai kémia órákon közkedvelt labor feladat a tiszta magnézium szalag meggyújtása, ami vakító fehér lánggal ég el.
A szervezetünk csak só formájában tudja hasznosítani. A magnéziumot jelenleg 21-féle só képében tudjuk bevinni, amik között megkülönböztetünk szervetlent és szervest. Szervetlen magnézium forrás például a magnézium-szulfát (keserű só), -klorid, -karbonát, -oxid, -hidroxid, amiből a két utolsó reakcióba lép a gyomorsavval, így savlekötőként is lehet alkalmazni. Szerves magnéziumok közé tartozik a magnézium-acetát, -laktát, -glükonát, -szukcinát stb. Mivel minden esetben magnéziumot akarunk bejuttatni a szervezetbe, ezért általában a szerves magnéziumból többet kell szedni mivel sokkal nagyobb a magnéziumhoz kapcsolódó rész, viszont ezek általában jobban szívódnak fel és kevésbé okoznak hasmenést.
Miben található magnézium?
Magnézium nagyon sok élelmiszerben megtalálható, mint például a gabonafélékben, olajos magvakban, krumpliban stb., viszont ezekből a felvételét csökkenti a magas zsírtartalmú ételek és a szénsavas üdítők. Kiegyensúlyozott táplálkozással és stresszmentes életvitellel plusz magnézium bevitel szükségtelen, bár ezeket fenntartani lehetetlen. Tovább csökkenti a szervezet magnézium szintjét, a hasmenés, fokozott vizelés (pl. vizelethajtók alkalmazása), fokozott fizikai munka, sport, terhesség, szoptatás, stressz. Ezek mellett napi 250-350 mg magnézium szedése az ajánlott, hogy elkerüljük a hiánybetegségeket.
Magnézium hiány tünetei
A szervezetben a tartósan alacsony magnéziumszint gyengeséget, ingerlékenységet, koncentrációkészség csökkenést, izomgörcsöt, de akár szorongást, illetve magas vérnyomást is okozhat.
Miben segít a magnézium?
Mérsékli a fáradtságot, hozzájárul az izom és idegrendszer normál működéséért, kedvezően befolyásolja a pszichét, csökkenti az ízületi gyulladást és a migrénes rohamok gyakoriságát, kedvezően befolyásolja az idősek izommunkáját, hozzájárul a normál fehérjeszintézishez, a csontok és fogak egészségéhez.
A fogékonyabbaknál esetleg kialakulhat hasmenés, ami legtöbbször könnyen kiküszöbölhető a szerves magnézium alkalmazásával.
Gyakran van a magnézium mellett B6-vitamin. Az mit csinál? Tényleg sokkal jobb?
Sokkal nem, de megvan a megfelelő gyógyszertechnológiai vonatkozása, hogy miért szokták gyakran kombinálni. A B6-vitamin által sokkal gyorsabban kerül felvételre a magnézium, és így a hatását is sokkal gyorsabban tudja kifejteni. Főleg hirtelen bekövetkező események után ajánlanám a B6-t tartalmú magnéziumot, mint a migrén, izomgörcs vagy a hirtelen feltörő fáradtság. Folyamatos magnézium szedés esetén a B6-vitamin bár kárt nem okoz, és megvan a saját jótékony hatása, de jelentősége elhanyagolható.
Túladagolható?
Bár nagyon nehéz, de amennyiben a korábban leírt 250-350 mg többszörösét fogyasztja valaki tartósan, akkor igen. Ekkor kialakulhat homályos látás, szédülés, ájulás, illetve a vérnyomást és a szív funkciókat is károsan befolyásolja (csökkenti).
Befolyásol más gyógyszereket, étrendkiegészítőket?
Igen! A magnézium csökkenti a tetraciklin és a kinolon típusú antibiotikumok, a biszfoszfonátok, a kalcium, illetve a vas felszívódását, és így a hatását, ezért az alkalmazásuk között tanácsos három órát várni.
A Csillag Patikáknál megvásárolható néhány termék:
Írta: Dr. Páll Dávid