A Csillag Patikák webshop cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében. További információkért tekintse meg adatkezelési szabályzatunkat, melyet az oldal használatával együtt elfogad.

Koszmó ellen!

A koszmó babakorban gyakori bőrprobléma, melynek nevével ellentétben semmi köze nincs a koszhoz. Mitől alakul ki? Hogyan kezelhető? Cikkünkből kiderül!

Mi az a koszmó?

A koszmó a seborrhoeás dermatitis igen gyakori, de szerencsére nem kimondottan veszélyes fajtája. Jellemzően 3-12 hónapos kor között jelenik meg, de esetenként újszülötteknél, óvodás, vagy serdülő gyermekeknél is előfordul. A sárgás, helyenként zsíros-tapadós, helyenként pedig hámló, pikkelyszerű elváltozást elhalt hámsejtekből, felesleges faggyúból alkotott rétegek egymásra torlódása alkotja.

Téves elképzelések a koszmó okairól

A koszmó elnevezése nem túl szerencsés, hiszen sokan elsőre a koszra gondolnak miatta, és
megjelenését a megfelelő higiénia hiányának, ápolatlanságnak tulajdonítják. Ez az elképzelés azonban téves, ugyanis az elváltozás sokszor a leggondosabb ápolás mellett jelenik meg. Egy másik tévhit szerint a koszmó előfordulása attól függ, hogy a baba hajjal vagy anélkül született. Kialakulásának hátterében valójában egészen más okok állnak.

A koszmó kialakulásának okai

A koszmó kialakulásának hátterében a szabálytalan, fokozott faggyútermelés áll. A fejbőr fokozott zsírosodásának köszönhetően annak kémhatása lúgos irányba tolódik el. Ennek köszönhetően a szaruréteg víztartalma csökken, és létrejön a jellegzetes hámló tünetegyüttes.

Hogyan ismerheted fel a koszmót?

A koszmó kezdeti tünetei nehezen észrevehetőek, csak célzott és alapos vizsgálattal, erős fényben látszódnak. Sajnos emiatt, mire a tüneteket felismerik, általában már nagyobb területeket érint az elváltozás.

A koszmó tünetei a következők:

  • Hámló, pikkelyes, sárgás-fehéres, vagy súlyosabb esetben barnás területek, melyek helyenként zsírosak és tapadósak, máshol száraznak tűnnek.
  • Elsősorban a hajas fejbőrt, a kutacs területét és a fejtetőt érinti, de szemöldöknél, szemhéjaknál vagy a fülek mögött is megjelenhet.
  • Érinthet nagyobb, összefüggő területeket, vagy jelentkezhet szórványosan.
  • A hámló réteg eltávolítása után a fejbőr vörös, esetleg sebes és váladékozó is lehet.

Bár az elváltozás ijesztő, de szerencsére sem viszketést, sem fájdalmat nem okoz a babának. Kezelése ugyanakkor fontos, mert kezeletlenül előfordulhat gombás vagy bakteriális felülfertőződés is.

A koszmó kezelése

A koszmó kezelése hosszú ideig eltart, de kitartás! Rendszeres ápolással és odafigyeléssel megszabadulhattok a tünetektől.

Mire lesz szükséged a kezeléshez?

Érdemes beszerezni kifejezetten koszmó elleni sampont. Ezek a samponok szabályozzák a faggyútermelődést, kezelik a hámlást és egy védőréteget is képeznek a baba fejbőrén. Már kialakult betegségnél heti 3-4 alkalommal szükséges a baba haját megmosni vele.

Leghatékonyabb koszmó elleni samponok a Babé és a Nosko koszmó elleni készítményei! Amely nem csak tisztítja és a bőr hámlasztását segíti de tápláló olajakat is tartalmaznak mint például avokádó olaj, gyapotmag olaj, borágó olajjal és aloe vera.

A koszmó kezelése lépésről lépésre

  • A problémás területeket először kend be olajjal, és hagyd hatni 30-60 percig! A fejbőrre célszerű cérnasapkát vagy vékony kendőt helyezni, hogy megóvd a környezetet az olajtól.
  • Ezután következik az elhalt hámréteg eltávolítása, melyet körkörös mozdulatokkal kell végezni hajmosás előtt, a puha kefével, vagy hajmosás közben ujjaid segítségével.
  • Mosd meg a baba haját! 
  • Ha a hajban maradtak pici bőrdarabok, egy fésű segítségével távolítsd el!
  • Kezeld a kipirosodott bőrt, körömvirágkrémmel, amely hámosító és bőrnyugtató hatással rendelkezik.

A koszmó kezelésénél mindig vigyázz, hogy ne dörzsöld túl durván az érintett területeket, nehogy felsértsd azokat. Kerülni kell továbbá a szalicilsavas készítmények használatát is, mert ezek ártalmasak lehetnek a babára.