A Csillag Patikák webshop cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében. További információkért tekintse meg adatkezelési szabályzatunkat, melyet az oldal használatával együtt elfogad.

Hogyan válassz fényvédőt!

2022. 07. 25. 10:18:10

Legalább egyszer már te is tapasztaltad a napégés gyötrelmeit. Nagymamád valószínűleg egyből tejfölt kent rá. Sokan még ma is használják ezt a módszert, eleinte hűsítő hidratáltság érzetet kelthet, de a tejföl réteg nem hagyja lélegezni az égett bőrt ez lassíthatja a gyógyulást, illetve a benne lévő fehérjék és zsírok nem tudnak felszívódni sem. 

Tejföl helyett az alábbi hűsítő géleket és krémeket javasoljuk!

 

Miért használj a szürke hétköznapokon is fényvédőt?

Ha az irodában ülsz egész nap és csak az ablakon keresztül ér a napfény sincs biztonságban bőröd. Ugyanis az UVA sugarak átjutnak az üvegen. Amellett, hogy gyorsítja a bőr öregedését, roncsolja az irha elasztikus rostjait, napallergiát, hiperpigmentációt, de akár rákot is okozhat.
Ne bízd bőröd védelmét a véletlenre, válogass minőségi fényvédő termékeinkből!

 

Hogyan válassz fényvédőt! 

Nem csak a faktorszám számít! Sokan úgy választanak fényvédőt, hogy minél magasabb faktorszámmal rendelkezzen. Félreértés ne essen, fontos a faktorszám, azonban számos más tényezőt is illik figyelembe venni. 
Először a saját bőrünk igényeivel kell tisztában lennünk:

Érdemes megfigyelni bőröd fototípusát! 6 különböző típus állapítható meg: 

  1. Típus/Ír: tejfehér bőr, szőke vagy vörös haj, szemszín általában kék, zöld. Ez a típus mindig leég sosem barnul, sok szeplő jellemzi.
  2. Típus: Fehér akár szeplős bőr, hajszín szőke, világos szem. Könnyen leég, nehezen barnul.
  3. Típus: Világosbarna, sárgás bőr. Világosbarna, sötétszőke haj, barna szem. A bőr néha leég, fokozatosan barnul.
  4. Típus/Mediterrán típus: Kreolbőr, sötét haj, sötét szem. A bőr csak ritkán ég le, és nagyon könnyen barnul.
  5. Típus/Indián: Barna bőr, sötét haj, sötét szem. A bőr nagyon ritkán ég le és nagyon könnyen barnul.
  6. Típus: sötét/fekete bőr, fekete haj, sötét szem, szinte soha nem ég le a napon.

A bőr fotótípusa más-más erősségű fényvédőt igényel, de a bőröd érzékenységét is számításba kell venni fényvédő vásárlásakor. 
Bőröd lehet alapvetően zsíros, száraz, érzékeny, ekcémás vagy akár vízhiányos a megfelelő összetételű készítmény kiválasztása ilyenkor is fontos.

 

Első szempont a kiválasztáshoz: Naptej, Olaj, Fluid, Krém…Melyiket? Miért?

Amennyiben száraz a bőröd egy napozó olaj vagy krém választása ideális lehet számodra, nem szárítja a bőrt, táplál és hidratál. Nagy előny, ha a fényvédő további hidratáló összetevőkkel dúsított, mint például a ceramidok, a glicerin, vagy a hialuronsav. Ha ilyen problémával küzdesz ideális választás lehet számodra a  CeraVe fényvédője.

Normál vagy ekcémás bőr esetén egy könnyed Fluid tökéletes választás, nem zsírosítja bőrt könnyen felszívódik, és véd! Ekcéma esetén azért jobb ez a formula, mert a zsíros krémekkel ellentétben több a vízmegkötő anyag, ami az atópiás bőr számára fontos. Próbáld ki a Babé Super fluid fényvédőit, vagy ha extrém allergiás a bőröd a Bioderma Photoderm Mineral SPF50+ is tökéletes társ lehet.

A zsíros bőrűek mindenképpen egy olajmentes naptejet válasszanak ezáltal bőrük védve lesz de nem várt csillogás sem jelenik meg arcukon a fényvédő hatására. Olyan termék lehet tökéletes választás, amely nem pórusképző, tartalmaz cinket, niacinamide-ot, szalicilsavat, mint az Uriage Barisén MAT arckrém.

A második szempont a fényvédők mechanizmusa, mely alapján két csoportra oszlanak, fizikai és kémiai. 

A fizikai fényvédők, a bőrünk felületén pajzsot képezve veri vissza a káros sugarakat, míg a kémiai fényvédők a bőrünkbe ivódik és felszívódás után elnyelik a sugarakat. Ezt a két tényezőt azért is érdemes figyelembe venni fényvédőnk kiválasztásakor, mert a kisbabák, kismamák és szoptatós anyukák számára a kémiai szűrős fényvédőket nem javasoljuk, illetve ha bőröd valamilyen érzékenység vagy allergiától szenved szintén jobb választás lehet egy fizikai fényszűrős termék.

A fizikai fényszűrő hátránya annyi lehet, hogy kozmetikai szempontból nem a leghatékonyabb, mert a bőr felületén képez védőréteget, nem pedig a bőrön belül. Vásárlás során ha megakarod különböztetni őket, az ásványi szűrőket tartalmazó készítmények mind fizikai fényvédők, mint az Uriage Bariésun Mineral krém SPF50+ vagy a Bioderma Photoderm Mineral SPF50+.

 

Harmadik szempont a bőr egyedi igénye.

Bőrödnek lehetnek különleges igényei nem csak a hétköznapi bőrápolási rutinod kapcsán hanem a fényvédelem területén is. Ha hiperpingmentációval küzdesz a fényvédelem nem idegen téma számodra ugyanis a pigmentfoltok napfény hatására keletkeznek. Ezek az önmagában ártalmatlan foltok a melanin képződéssel vannak összefüggésben. Bármilyen bőrtípuson megjelenhet kortól és nemtől függetlenül. Ezeknek az apró foltoknak a halványításához fontos hogy védjük a sugárzástól illetve megfelelő hatóanyagokat juttassunk a bőrünkbe, ilyen a C-vitamin, amely bizonyítottan jó hatással van a hiperpigmentált felületekre, de a thiamidol, niacinamide, xylitol tartalmú krémek is nagyban segítenek a bőr helyreállításában. 

Ha a bőröd érzékeny és hajlamos a napallergiára olyan készítményre van szükséged, amely allergén anyagoktól mentes. Kiváló választás az Eucerin Sun napallergia elleni fényvédője, arcra és testre egyaránt alkalmazható, de akár az Uriage Bariésun 100 extra erős fényvédő fluid is ideális választás lehet. Ráadásul a napallergia tüneteit is képesek eltüntetni. 

 

Negyedik szempont a választás során az alkalmazás helye!

Nem mindegy, hogy mikor milyen fényvédőt választunk:

  • Strandoláshoz: Könnyen felszívódó, magas védőfaktorral ellátott amennyiben a bőrünk nem érzékeny a kémiai szűrőkre használjuk azt hiszen az erős UVA sugaraktól jobban véd. Lehetőleg 1,5-2 óránként kenjük újra magunkat. 
  • Túrázás/Sportoláshoz: A magas fényvédő faktor itt is számít, mivel bőröd ilyenkor is éppen napozik.
  • Irodai munkavégzés: Bőrödet ilyenkor is védeni kell a káros sugaraktól ugyanis az ablakon keresztül a káros UVA sugárzás ilyenkor is ér, valamint a kijelzőkből származó mesterséges fény más néven kékfény ugyan úgy károsítja a bőröd, így a szürke hétköznapokon érdemes olyan fényvédőt választani ami a kékfény szűrésére is alkalmas!