A Csillag Patikák webshop cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében. További információkért tekintse meg adatkezelési szabályzatunkat, melyet az oldal használatával együtt elfogad.

Hasznos tippek a bőrkeményedés otthoni kezeléséhez

A bőrkeményedés leegyszerűsítve a bőr legfelső rétegének megvastagodása, amit a szervezet reakcióként ad a kiszáradásra és a hosszabb időn át történő nyomásra, súrlódásra. Legtöbbünknél az leginkább a talpakon alakul ki, emellett bizonyos munkát végzők (kertészkedés, építészet stb.) és sportolók (testépítés, tenisz stb.) körében tenyéren is előfordulhat. 

Ez kialakulhat genetikai okok miatt is, azonban a leggyakoribb a hosszabb ideig tartó irritáció, a bőr így már nem kapja meg a számára szükséges nedvességet, kiszárad, és eleinte megvastagszik, később ki is repedezhet. 

Az esztétikai problémákon kívül azért is fontos ezzel foglalkozni, mivel súlyosabb esetben fájdalmat, a kirepedezett keményedés pedig akár fertőzést is okozhat, ha kórokozók kerülnek a sebbe. Ignorálni már csak azért sem érdemes, mert magától a legritkább esetben tűnik el, a legtöbb esetben pont, hogy rosszabbodik a helyzet, ugyanis a probléma miatt átalakul mozgásunk, másképp használjuk az érintett végtagot, így még jobban terheljük a már eleve elgyengült bőrréteget. 

Így, hogy kiderült a kezelés fontossága, kezdjük is rögtön azzal, hogy mit NE csináljunk a bőrkeményedéssel, ha felfedezni véljük, ugyanis pár dologgal sokat ronthatunk is a helyzeten. 

Az első és legfontosabb, ami már korábban is említésre került, de fontos hangsúlyozni: ne hagyjuk figyelmen kívül. Ha a problémát hamar beazonosítjuk és kezeljük, rendkívül sok kellemetlenségtől tudjuk megkímélni jövőbeli énünk. Ha nem kezeltük időben, és hagytuk kirepedezni, semmiképp se hagyjuk elfertőződni. Megoldásként a mielőbbi kezelésen kívül a fertőtlenítés, amihez az Asept fertőtlenítő sprayt javasoljuk és a bekötözés rövidtávon segíthet. 

Azonban a legfontosabb, bármilyen vastag is a bőrkeményedés, NE kezdjük el késsel, vagy egyéb vágóeszközzel piszkálni, kapargatni vagy kivágni. Ezzel szinte kizárólag csak rosszabbá tehetjük a helyzetet, így ezt mindenképp érdemes kerülni.

Most, hogy megvan az elkerülendő tevékenységek listája, nézzük, mit is tudunk kezdeni vele. Az enyhébb bőrkeményedést otthon is tökéletesen lehet kezelni. A lábon keletkező keményedést érdemes rendszeresen kenni hidratáló krémmel, amihez mi a Csillag Sarokbalzsamot ajánljuk. 

Ennek hiányában, illetve emellett, ahhoz, hogy fellazítsuk a keményedést - és így könnyebben kezelhetővé is tegyük - számos házi praktikát alkalmazhatunk. A szódabikarbóna használata szinte minden háztartásban jellemző, így egy ilyen lábáztatás is szinte mindenhol könnyen kivitelezhető. Ehhez elég keresni egy lavórt, amit megtöltünk meleg vízzel (kellemes, de nem túl meleg), majd ehhez 2-3 evőkanál szódabikarbónát keverünk. Ezt követően egy 10-15 perces áztatás és már meg is kezdhetjük a habköves, vagy reszelős utókezelést. Ne felejtsük el ezután hidratálni az érintett testrészt, ehhez egy sima hidratáló krém is elég akár, mint például a CeraVe hidratáló testápoló krém, ami mély hidratálást nyújt. 

Ha szeretnénk, egy sűrűbb masszát is keverhetünk szódabikarbónából, amit direkt a kezelendő felületre is fel tudunk vinni. 

Az almaecetes áztatás szintén hatékony tud lenni, itt hasonlóan járjunk el a szódabikarbónás megoldáshoz. Kb 100 ml almaecet mellé adjunk elég meleg vizet, majd áztassuk be lábunkat 15-25 percre. 

Hidratáló krémmel vagy olajokkal is rendszeresen kezelhetjük a bőrkeményedést, hogy fellazítsuk ezt a réteget és enyhítsük a tüneteket. 

Mindegyik esetben fontos a rendszeresség, ezeket akár hetente többször is elvégezhetjük. Emellett az utógondozás, vagyis a hidratáló krém használata is elengedhetetlen. Itt célszerű zsírosabb krémet választani és este bekenni vele az érintett részt, hogy éjszaka alatt be tudjon szívódni, kifejtve ezzel a maximális hatását. 

Amennyiben ezek ellenére se enyhülne, vagy szűnne meg a probléma, mindenképp célszerű profi pedikűröshöz fordulni, aki meg tudja szüntetni a problémát. A hosszútávú boldogság érdekében pedig érdemes kideríteni, hogy mi okozza a bőrkeményedést. Ha ezt megfigyeljük, sok esetben el tudjuk kerülni az újbóli kialakulást. Ha gyakran a sarok körül alakul ki, feltehetőleg rossz a cipőnk, ha pedig a tenyéren tapasztaljuk rendszeres vendégnek egy-egy edzés után, akkor célszerű kesztyűt húzni.
 

Tartalomhoz tartozó címkék: bőrápolás