A jó közérzet elengedhetetlen eleme az egészséges bélflóra, amikor nem gyötör minket semmilyen hastájéki kellemetlenség. De hogyan őrizhető meg a belek egészsége, és mit tehetünk, ha már tüneteket tapasztalunk magunkon?
Mi a bélflóra szerepe?
A bélflóra, vagy más néven bélmikrobiom ad otthont a megszámlálhatatlanul sok mikroorganizmusnak, melyek közt normál esetben megfelelő egyensúlyban vannak jótékony és kevésbé hasznos baktériumok, gombák és vírusok.
Az egészséges bélflóra segíti az emésztést, a vitaminok felszívódását, pozitív hatással van a bélnyálkahártyára, és jelentős szerepet játszik abban, hogy megelőzzük mind a székrekedést, mind a hasmenést.
Amikor felborul az egyensúly…
A bélflórára több tényező is hat, és amennyiben a fentieket tapasztalod, tehát hasmenés vagy székrekedés áll fenn, de akár egy puffadás, feszítő érzés esetén is gyanakodhatunk arra, hogy a bélflóra állapotában keresendő a probléma.
Mik a tipikus bélflórát károsító tényezők?
- Bizonyos gyógyszerek, pl. legismertebben az antibiotikumok használata, amik bakteriális fertőzés ellen hatnak, de sajnos a jótékony baktériumoktól is megszabadít minket
- Nem kiegyensúlyozott étkezés, azaz a rostban szegény, egészségtelen táplálkozás
- Stressz, alváshiány
- Környezeti ártalmak, káros szokások (pl. dohányzás)
- Betegségek
Hogyan javíts a bélflóra állapotán?
Bár nem minden esetben küszöbölhetőek ki a fenti negatív hatások, érdemes figyelmet fordítani rá, hogy minél kiegyensúlyozottabban, harmonikusabban éld a mindennapokat.
Fogadd meg tippjeinket, melyeket akár megelőzésképp, az általános bélflóra egészség fenntartására is használhatsz, de hatásosak akkor is, ha már tapasztalod a tüneteket!
- Antibiotikum kúra mellé/után is javasolt a probiotikumok használata, ezeket a készítményeket webshopunkban és patikáinkban is megtalálod!
- Megelőzésképp is hasznos, ha étrendedbe beépíted a természetes probiotikum forrásokat, pl. joghurt, kefír, savanyú káposzta.
- Egyél többször keveset, a kisebb mennyiség kevésbé terheli meg a beleket.
- Fogyassz több teljes kiőrlésű gabonát, zöldséget és magas rosttartalmú ételeket!
- A napi 2 liter folyadék az egészséges bélrendszerhez is elengedhetetlen, igyál sok vizet!
Amennyiben hosszan fennálló panaszokat tapasztalsz, vagy csak szeretnél személyre szabott tanácsokat kapni a megfelelő étrendhez, keress fel gasztroenterológust vagy dietetikust!