Akinek valaha is volt már súlyos fejfájása vagy migrénje, az tudja, milyen megterhelő tud lenni. De mi van akkor, ha a fejfájás az időjárás változásakor vagy azt követően jelentkezik? A légnyomás változása fejfájást okozhat, ezért fontos, hogy tisztában legyen a közelgő fronthatásokkal az, aki erre fokozottan érzékeny.
Miért okozhatnak fejfájást, izületi fájdalmakat a frontok?
Magyarország felett átlagosan heti egy ciklon vonul át, egy hideg-, illetve egy melegfronttal kísérve, így évente nagyjából 100 front érinti az országot. A frontok olyan légköri képződmények, amelyek a hideg és meleg légtömegek határán alakulnak ki.[1] A hőmérséklet, a légnyomás, a páratartalom vagy a szélerősség változásai szervezetünket alkalmazkodási mechanizmusok beindítására kényszerítik. Az életfolyamatok gyors átállását az idegrendszer végzi, a lassú, fokozatos átállásért pedig a hormonális szabályozás felel.[2]
A frontérzékenység egyénenként eltérő, ezért nehéz megjósolni, hogy kinél milyen panaszokat fog kiváltani. A fronthatás azonban leggyakrabban az ízületi fájdalmak és a fejfájás tüneteit okozza.[3] A légnyomás a levegőből a testére ható erő nagyságát jelenti. Mivel az orrmelléküregek levegővel vannak kitöltve, a légnyomás bármilyen változása hatással lehet a fejfájásra. Amikor a külső légnyomás csökken, különbség keletkezik a külső levegő és az arcüregben lévő levegő nyomása között. Ez fájdalmat eredményezhet. Ugyanez történik akkor is, ha repülőn ülünk. Mivel a felszálláskor a magassággal együtt változik a nyomás, előfordulhat, hogy a változás miatt pukkan egyet a fülünk vagy fájdalmat tapasztalunk.[4]
Hogyan készülhetünk fel a fronthatások okozta kellemetlen tünetek ellen?
Érdemes tehát odafigyelni a frontváltozásokkal kapcsolatos hírekre, és aki tudja, hogy érzékeny a fronthatásokra, várja felkészülten az esetlegesen felmerülő kellemetlen tüneteket. A Quarelin vény nélkül kapható gyógyszer három hatóanyaga révén hatékonyan csökkenti a nagyon erős fejfájást és a migrént is. Nem érdemes várni és szenvedni, ha kéznél van a megoldás, ami enyhít a tüneteken.
Ugyanakkor kellő tapasztalattal odafigyelhetünk a testünk reakcióira és óvintézkedéseket tehetünk a fejfájás kialakulásának elkerülésére.
Íme 5 tipp, amit érdemes megfontolni:[5]
1. Front előrejelzésénél tervezzünk több pihenőidőt
2. Figyeljünk a folyadékpótlásra
3. Kerüljük az élénkítőszereket és az alkoholt
4. Figyeljünk a rendszeres, 7-8 órás alvásra és a rendszeres testmozgásra
5. Gyakoroljuk a stresszcsökkentő technikákat, mint a jóga vagy a meditáció és olvassa el blogcikkünket a témában itt.
[1] https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/1558/mit-tehetunk-a-fronthatasok-enyhiteseert
[2] https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/6720/idojarasi-helyzetek-hatasa--eletmukodesi-zavarok
[3] https://www.algoflex.hu/cikkek/fronthatas-van-ezert-faj-a-fejem
[4] https://www.healthline.com/health/headache/barometric-pressure-headache#symptoms
[5] https://www.medicalnewstoday.com/articles/320038#symptoms