A Csillag Patikák webshop cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében. További információkért tekintse meg adatkezelési szabályzatunkat, melyet az oldal használatával együtt elfogad.

Fronthatás és fejfájás  

Akinek valaha is volt már súlyos fejfájása vagy migrénje, az tudja, milyen megterhelő tud lenni. De mi van akkor, ha a fejfájás az időjárás változásakor vagy azt követően jelentkezik? A légnyomás változása fejfájást okozhat, ezért fontos, hogy tisztában legyen a közelgő fronthatásokkal az, aki erre fokozottan érzékeny.

Miért okozhatnak fejfájást, izületi fájdalmakat a frontok?

Magyarország felett átlagosan heti egy ciklon vonul át, egy hideg-, illetve egy melegfronttal kísérve, így évente nagyjából 100 front érinti az országot. A frontok olyan légköri képződmények, amelyek a hideg és meleg légtömegek határán alakulnak ki.[1] A hőmérséklet, a légnyomás, a páratartalom vagy a szélerősség változásai szervezetünket alkalmazkodási mechanizmusok beindítására kényszerítik. Az életfolyamatok gyors átállását az idegrendszer végzi, a lassú, fokozatos átállásért pedig a hormonális szabályozás felel.[2]

A frontérzékenység egyénenként eltérő, ezért nehéz megjósolni, hogy kinél milyen panaszokat fog kiváltani. A fronthatás azonban leggyakrabban az ízületi fájdalmak és a fejfájás tüneteit okozza.[3] A légnyomás a levegőből a testére ható erő nagyságát jelenti. Mivel az orrmelléküregek levegővel vannak kitöltve, a légnyomás bármilyen változása hatással lehet a fejfájásra. Amikor a külső légnyomás csökken, különbség keletkezik a külső levegő és az arcüregben lévő levegő nyomása között. Ez fájdalmat eredményezhet. Ugyanez történik akkor is, ha repülőn ülünk. Mivel a felszálláskor a magassággal együtt változik a nyomás, előfordulhat, hogy a változás miatt pukkan egyet a fülünk vagy fájdalmat tapasztalunk.[4]

Hogyan készülhetünk fel a fronthatások okozta kellemetlen tünetek ellen?

Érdemes tehát odafigyelni a frontváltozásokkal kapcsolatos hírekre, és aki tudja, hogy érzékeny a fronthatásokra, várja felkészülten az esetlegesen felmerülő kellemetlen tüneteket. A Quarelin vény nélkül kapható gyógyszer három hatóanyaga révén hatékonyan csökkenti a nagyon erős fejfájást és a migrént is. Nem érdemes várni és szenvedni, ha kéznél van a megoldás, ami enyhít a tüneteken.

Ugyanakkor kellő tapasztalattal odafigyelhetünk a testünk reakcióira és óvintézkedéseket tehetünk a fejfájás kialakulásának elkerülésére.

 

Íme 5 tipp, amit érdemes megfontolni:[5]

1.    Front előrejelzésénél tervezzünk több pihenőidőt

2.    Figyeljünk a folyadékpótlásra

3.    Kerüljük az élénkítőszereket és az alkoholt

4.    Figyeljünk a rendszeres, 7-8 órás alvásra és a rendszeres testmozgásra

5.    Gyakoroljuk a stresszcsökkentő technikákat, mint a jóga vagy a meditáció és olvassa el blogcikkünket a témában itt.

 

 


[1] https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/1558/mit-tehetunk-a-fronthatasok-enyhiteseert

[2] https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/6720/idojarasi-helyzetek-hatasa--eletmukodesi-zavarok

[3] https://www.algoflex.hu/cikkek/fronthatas-van-ezert-faj-a-fejem

[4] https://www.healthline.com/health/headache/barometric-pressure-headache#symptoms

[5] https://www.medicalnewstoday.com/articles/320038#symptoms

Tartalomhoz tartozó címkék: fájdalomcsillapító