A nyár és a jó idő beköszöntével sokan készülnek kisebb-nagyobb utazásra, kirándulásra.
Azért, hogy zavartalanul teljen a pihenés az egész családnak, célszerű felkészülni mindenre az úti patikánk tekintetében is, így gyorsan orvosolhatjuk az esetleges betegségeket, sérüléseket, hogy gondtalanul élvezhessük tovább a nyaralást.
Az úti patika tartalma nagymértékben függ attól, hogy milyen egészségi állapotban indulunk neki az útnak, hogy hová utazunk, mennyi időt fogunk ott tölteni, és hogy milyen időjárásra számíthatunk. Természetesen attól is függ, hogy országon belül utazunk e valahová, ahol ismerjük a nyelvet, tudjuk, hogy milyen az egészségügyi rendszer, és amikor odaérünk még azt is meg tudjuk nézni, hol van a legközelebbi patika vagy ügyelet, azonban más a helyzet egy idegen nyelvű területen, ahol, még ha beszélünk is nyelveket, nem biztos, hogy olyan egyszerűen meg tudjuk oldani a problémánkat.
Ha egzotikus országba utazunk, mindenképp tájékozódjunk a kötelező oltásokról is, hogy még időben beoltathassuk magunkat, hiszen előfordulhat, hogy több hétbe telik a védettség kialakulása. Ne hanyagoljuk el a betegség- és balesetbiztosítást sem, amely komoly segítséget nyújthat a bajban.
Érdemes egy listát írnunk utazás előtt! Kérjük gyógyszerészünk, vagy orvosunk segítségét, hogy mindent időben beszerezhessünk.
Mindenekelőtt a rendszeresen szedett gyógyszereinkről gondoskodjunk, szerezzük be őket időben és inkább készítsünk be kicsit többet belőlük.
Ami még fontos lehet:
Fájdalom és lázcsillapító
Bármikor szükség lehet rá, jöhet fejfájás, fülfájás, hőemelkedés stb. Nagy a választék, és általában mindenkinek van egy vagy több jól bevált szer, amit be szokott venni ilyen esetben. Ha gyerekkel utazunk a lázcsillapító szinte kötelező, és ne feledkezzünk meg a lázmérőről sem.
Sérülések ellátása
Kirándulás közben, túrázás során megnő az esélye a kisebb sérüléseknek is. Ezért legyen nálunk sebfertőtlenítő oldat, jódos vagy érzékenység esetén jódmentes változatban. Illetve kötszerek, különböző méretű sebtapaszok, gyorskötözők, steril mull lap és pólya, olló.
Utazási rosszullét
Akár maga az utazás is okozhat gondot, ha valaki rosszul van mozgó járművön. Ilyenkor figyeljünk, hogy ne induljunk el üres gyomorral otthonról, de ne is együk tele magunkat. Plusz segítségre is szükség lehet, például gyömbér tartalmú étrend kiegészítők vagy dimenhydrinat tabletta segíthet a hányinger ellen.
Kézfertőtlenítő
Az elsősegély csomagba mindenképpen ajánlott, de a mindennapokban is hasznos a kézfertőtlenítő gél, vagy az egyesével csomagolt kézfertőtlenítő kendők használata.
Napégés kezelése
Nyáron, főleg ha vízparton vagyunk, használjunk magasabb faktorszámú fényvédő krémet. A legfontosabb a napégés megelőzése, de ha már megtörtént a baj és leégtünk, akkor kezeljük napégés kezelésére szolgáló spray-vel, és a továbbiakban fokozottan óvjuk a megégett területet a naptól.
Emésztőrendszeri problémák
Érdemes felkészülni emésztést elősegítő és puffadás elleni készítményekkel is, hiszen nyaralás alatt könnyebben előfordulhat, hogy túlesszük magunkat, vagy számunkra szokatlan ételeket is megkóstolunk.
Idegen országban célszerű elkerülni a csapvíz fogyasztását, vegyünk inkább palackozott vizet és használjuk azt akár a fogmosáshoz is.
Hasmenés elleni szernek legyen nálunk széntabletta, illetve ajánlatosak ilyenkor a különböző probiotikumok, amelyek a hasmenés után helyreállítják a bélflórát. A rehidráló porok vagy folyadékok pedig segítenek pótolni az elvesztett folyadékot.
Aki hajlamos szorulásra, ne felejtsen el gondoskodni valamilyen hashajtó készítményről is.
Allergia
Még abban az esetben is célszerű valamilyen allergia elleni gyógyszert elcsomagolnunk, ha nincs bizonyított allergiánk. Rovarcsípésre használhatunk megfelelő krémet vagy gélt is.
Gondoljunk a megelőzésre is, használjunk szúnyog- és kullancsriasztó sprayt ha kirándulunk vagy vízparton vagyunk.
Utazás alatt a hűtőszekrényben tárolandó gyógyszereket mindig tegyük hűtőtáskába. Ne felejtsük el azonban, hogy az extrém meleg minden gyógyszerre káros lehet. Soha nem szabad sugárzó hőnek kitenni a gyógyszereket vagy az azt tartalmazó táskát! Ügyeljünk arra, hogy úti patikánk minél szárazabb, hűvösebb, fénytől védett helyen, gyermekektől jól elzártan legyen.
Kellemes nyarat és felhőtlen nyaralást kívánok mindenkinek!
Dr. Molnár Eszter
Tátorján Gyógyszertár