Az energiaital fogyasztás egyre népszerűbb világszerte, ahogy hazánkban is egyre többen nyúlnak egy doboz hideg, szénsavas koffein-bombához, ha megfáradnak és pörögni szeretnének. Azonban ezek az üdítők rendkívül károsak is lehetnek, ha nem figyelünk oda pár fontos dologra.
Hogyan működik?
Az energiaitalok fő hatóanyaga a koffein, ami a szervezetbe kerülve megköti az adenozin receptorokat, így nem fogjuk magunkat (annyira) fáradtnak érezni, jobban fogunk tudni figyelni, fókuszálni, összességében javul a teljesítményünk mind fizikai, mind mentális tekintetben.
Eközben nem áll le a szervezet adenozin termelése, így miután kiürül a szervezetünkből a koffein, utána a felhalmozódott adenozin ugyanúgy kifejti hatását. Így hirtelen még fáradtabbak leszünk, ez az úgynevezett bezuhanás (caffeine crash). A legtöbb esetben a problémát a mennyiség, a gyakoriság és az időzítés hármasának együttese szokta okozni, probléma akkor alakul ki, ha erre a hármasra nem figyelünk.
A javasolt napi maximum a 400 mg koffein, amit a szervezet még különösebb problémák nélkül tud kezelni, azonban ez személyenként eltérő. Szív- és érrendszeri betegséggel rendelkezők, várandósak vagy fiatalkorúak esetében ez a szám csupán a töredéke - ezekben az esetekben javasolt akár a koffein kerülése is.
Míg kis mennyiségben nem káros, a szervezet könnyen hozzászokik és rezisztenssé válik a koffeinre, így hasonló hatáshoz még nagyobb dózisra lesz szükség, így hamar ki tud alakulni függőség is, amiből ugyanolyan nehéz kijönni, mint a dohány- vagy alkoholfüggőségből.
A koffein tartalmú italok…
Míg jelenleg főként az energiaitalok hatásait vesszük górcső alá, fontos megjegyezni, hogy rengeteg formában vihetünk be koffeint a szervezetünkbe: A kávé, a tea, a legtöbb szénsavas üdítő, csokoládé, guarana, edzés előtti teljesítményfokozók, de még táplálékkiegészítők is tartalmazhatnak.
A fiatal fogyasztók esetében a legnagyobb veszélyt a rejtett szívbetegségek jelenthetik, amik még nem lettek diagnosztizálva, azonban már minimális koffeinbevitel is elég aktiválásukhoz. Gyakori probléma a túlfogyasztás, ugyanis könnyen elérhető, finom, így az emberek akár üdítőként is fogyasztják. Mivel vízhajtó hatású, így a kiszáradás is rendszeres tünet.
Gyakran fogyasztják alkohollal, ami a koffeinnel párosulva a szervezetben teljes kontrollvesztést eredményezhet, ugyanis ellentétes hatást akarnak kiváltani: míg az energiaital felpörget, addig az alkohol eltompít. A magas cukortartalom szintén tetézi a problémákat, azonban a legtöbb gyártó folyamatosan bővíti a cukormentes kínálatát.
A rendszeres energiaital fogyasztás még alacsonyabb dózis esetén is tartós hatásokkal járhat. Hozzá járulhat szív- és érrendszeri problémák kialakulásához, megnövelheti az általános pulzus- és vérnyomás szintet is.
Mennyi koffeint tartalmaz?
A koffeintartalmú anyagokat általában három kategóriába sorolhatjuk. Szerencsére a legtöbb koffeint tartalmazó, boltban kapható anyagon fel van tüntetve a mennyiség is, így ha koffeinbevitel mellett döntünk, ennek segítségével könnyen kiszámolhatjuk a gyakorlatban bevitt mennyiséget.
Az alacsony koffeintartalmú szerek közé tartoznak a csokoládék, valamint a legtöbb szénsavas üdítő. Ezek elenyésző mennyiségben tartalmaznak koffeint.
A hagyományos, vagy magas koffeintartalmú italok közé tartozik a legtöbb energiaital gyártó általános kínálata, de összehasonlításképp egy adag kávé is hasonló tartalommal rendelkezik. Ezen felül találhatók a fokozott koffeintartalmú szerek, amik 20-100%-kal magasabb dózist is hordozhatnak.
Bár egy-egy energiaital bevitele segítheti a teljesítményt, az alapvető értékek betartása továbbra is javasolt: Az aktív életmód, rendszeres sportolás, kiegyensúlyozott étrend, valamint a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés a leghatékonyabb, ha magas energiaszintre vágyunk.