A Csillag Patikák webshop cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében. További információkért tekintse meg adatkezelési szabályzatunkat, melyet az oldal használatával együtt elfogad.

Tavaszi megújulás: új erő a gyomrodnak is!

Újulj meg velünk! Az energikus mindennapok titka az egészséges életmód. Ha gyomrod egészséges, minden sejted mosolyog. A kulcs a megelőzés, egy kis tudatosság minden nap. Néhány napos odafigyelés hamar rutinná tud válni és ezzel búcsút mondhatunk a gyomorproblémáknak. Nem lesz több gyomorégés, gyomorsav túltermelődés.

Manapság már szinte nincs olyan ember, aki élete során legalább egyszer ne tapasztalt volna gyomorégést. Az okokat gyakran nem lehet egyértelműen megállapítani, legtöbbször túlevésnél a gyomor a kelleténél több gyomorsavat termel, ez okozza ezt a kínzó, égető érzést. Sokan szenvednek a gyomorsav túltermelődéstől, valakinél csak ritkán jelentkezik, másokat szinte minden étkezés után gyötör. Amennyiben nem betegség áll a háttérben, kialakulásáért a helytelen táplálkozás és az egészségtelen életmód lehet a felelős. Odafigyeléssel akár mi magunk is megszüntethetjük a gyomorégést.

Ha a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, annak belső falát károsíthatja, és felmaródás jöhet létre. Ilyenkor a gyomorégés állandósul, ekkor beszélhetünk refluxról.

Megelőzés

  • Közvetlenül étkezés után ne hajolgassunk, és ne feküdjünk le. Bármilyen rosszul érezzük is magunkat, maradjunk talpon. A gravitáció ellenében a gyomorsav nem tud a nyelőcsőbe jutni.
  • Ha a gyomorégés általában éjszaka jelentkezik, az esti étkezés legalább két-három órával lefekvés előtt történjen, így elég idő marad arra, hogy a sav szintje lecsökkenjen.
  • Párnákkal jól megemelt fejjel feküdjünk az ágyban, így a felsőtestünk kissé magasabban helyezkedik el alvás közben, és a gyomorsav nem tud a nyelőcsőbe áramlani.
  • Próbáljunk a bal oldalunkon aludni. A gyomor helyzete így lehetővé teszi, hogy a folyadék a gyomorszájtól távol gyűljön össze.
  • A gyomorsav-elválasztás csökkentése érdekében együnk gyakrabban, kevesebbet. Ha ugyanis túlesszük magunkat, a gyomorszájunk nem tud megfelelően összezáródni.
  • Szokjunk le a dohányzásról! A passzív dohányzás majdnem ugyanilyen káros, ezért a füstös helyeket is kerüljük el.

Hogy ne legyen szükség savcsökkentő gyógyszerekre

Bizonyos ételek és italok fogyasztását érdemes korlátozni vagy még inkább teljesen elkerülni, így nem lesz szükség savlekötőkre.

  • csípős, irritáló fűszeres ételek
  • a zsíros, rántott ételeket
  • hüvelyesek
  • szósz-, öntet- és adalékanyagoktól mentes ételeket fogyasszunk

Tartózkodjunk az édességektől és olyan termékektől, amelyek csokoládét, cukrot, mentát tartalmaznak. A bevitt folyadék soha ne legyen túl forró, vagy túl hideg. Ha lehet ne fogyasszunk alkoholt, szénsavas és koffeint tartalmazó italokat.

Ha már csak a savlekötő segít

A tünetek első megjelenésekor a beteg a gyógyszertárban általában savlekötőt kér, amely a savcsökkentést szolgálja.

Antacidok:  Acido-Git, Gaiscon, Rennie, Optacid granulált porkeverék (60g)

Bevonó szerek: Venter

A védőbevonatot képeznek, ez megóvja a károsodott gyomor nyálkahártyát a gyomorsav ártalmas hatásaitól.

 

Habár ez az emésztőrendszeri megbetegedés sokszor akár életmódváltással is kezelhető, az alapos kivizsgálás után az orvos gyógyszeres savlekötő gyógyszeres kezelést is javasolhat.

Nagy részüknek létezik recept nélkül kapható változata is csökkentett hatóanyag mennyiséggel.

H2 receptor blokkolók  pl. Quamatel Mini 10 mg filmtabletta (14x)

Protonpumpa gátlók  pl. Acida 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta

Webáruházunkban széles választékban kínálunk gyomorsav elleni készítményeket, melyeket ide kattintva megtekinthet és otthonából, kényelmesen meg is vásárolhat.

Szép tavaszt Mindenkinek!

Oláh Kinga

Kígyó Gyógyszertár, Ajka