Érdekességek a pihenés fontosságáról és a betegségek megelőzésében betöltött szerepéről.
Itt van újra a csodás színes ősz, búcsút mondtunk a nyári szabadságnak, ezáltal a napi rutinunk is átalakult. Azonban ilyenkor is fontos, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásunk meglegyen, hiszen ezzel sokat tehetünk egészségünkért. Hogy miért? Kiderül cikkünkből!
A pihenés, az alvás mindannyiunk életében fontos szerepet játszik. Ha belegondolunk, egészséges esetben, a napunk közel egyharmadát alvással töltjük. Nézzük meg, hogy miért olyan fontos ez számunkra és mi történik, ha az alvásra szánt idő túl kevés, vagy ha az alvás mennyisége és minősége nem megfelelő.
Mi is az a cirkadián ritmus?
Az alvás és az ébrenlét váltakozásáért a szervezet cirkadián ritmusa felelős. A cirkadián ritmus egy 24 órás időszak, amikor a szervezet különböző fehérjéket, hormonokat szintetizál, amelyek testünk működését befolyásolják. Hatással van a testhőmérséklet kialakulására és a sejtek megújulására is. A cirkadián ritmust befolyásoló központ az agyban található, amely a nappali és az éjszakai fényviszonyokhoz mérten szabályozza a különböző folyamatokat. A szabályozásban elsődlegesen a melatonin nevű hormonnak van szerepe, amely a tobozmirigyben termelődik. A melatonin egy igazán érdekes hormon. Termelődését a sötétség indítja be. Ugyanakkor a nappali sötétség nem befolyásolja a termelődését, a nappali fény és a kék fény, amelyet például a tv és a telefon bocsájt ki pedig gátolja. Ebből adódik, hogy pihentető alvás egyik kulcsa az éjszakai sötétség és a tévézés mellőzése a hálószobában. Számos kutatás bizonyította, hogy a melatoninnak immunstimuláns, antioxidáns és tumormegelőző hatása is van. A megfelelő mennyiségű alvás segíti a gyógyulást, betegségmegelőző és rákmegelőző hatása is lehet. Emellett csökkenti a depressziós tüneteket is.
Az alváshiány következményei
Ha a cirkadián ritmus felborul, az hatással van az egész szervezetünkre. Alváshiány esetén ingerlékenyebbek vagyunk, emiatt romlanak a társas kapcsolatok, romlik a teljesítőképességünk, megnő a reakcióidő és így az utakon való közlekedés is veszélyesebbé válik. Az ingerlékenységből adódóan nő a napi stressz mennyisége, amelynek vérnyomásemelő hatása van és ebből következik, hogy megnő a kardiovaszkuláris betegségek, például a stroke és a szívinfarktus esélye.
Mit tehetünk álmatlanság ellen?
Először is nagyon fontos a napi a ritmus. Próbáljunk meg minden nap azonos időben lefeküdni és felkelni. Fontos, hogy az alvás kezdete mindenképpen éjfél előtt legyen, ugyanis ez az időszak a legmegfelelőbb a pihentető alvásra. Késő este már ne együnk nehéz ételeket és ne sportoljunk közvetlen lefekvés előtt, mert a szervezetünk túlságosan felélénkül. Ne akarjunk tévénézés közben elaludni sem. Fontos, hogy hálószobánk sötét és zajmentes legyen és mindenképpen érdemes alvás előtt kiszellőztetni. Melegben és túl hidegben sem tudunk megfelelően aludni. Az ideális hőmérséklet húsz fok körül van.
Gyógynövényes megoldások – szép álmokat!
Ha ezek a praktikák kevésnek bizonyulnak, használhatunk gyógynövény tartalmú készítményeket. A Valeriana Relax lágy kapszulában macskagyökér, komlótoboz és a golgotavirág is megtalálható. Ezek a gyógynövények segítik az elalvást. A Bio-Melatonin tabletta melatonin tartalma miatt segíti az alvás folyamatát. Bevételénél fontos, hogy alvás előtt minimum egy órával vegyük be és utána valami pihentetővel foglaljuk el magunkat lehetőleg fekve. ( A tévézés nem számít pihentető elfoglaltságnak). A Remotiv extra tabletta pedig orbáncfű tartalma miatt csökkenti a napi stresszt és az elalvásra is jótékony hatása van. Használatakor mindenképpen kérjük az orvos vagy gyógyszerész tanácsát ugyanis bizonyos gyógyszerek pl. fogamzásgátlók szedése esetén használata nem javasolt.
Ha ezek a készítmények sem válnak be, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. Álmatlanságot okozhatnak bizonyos gyógyszerek is, sok betegség is együtt járhat álmatlansággal. Az okok felderítése nagyon fontos, mert bár egyszerűbb megoldást nyújthatnak a vényköteles altatók, függőséget okozhatnak és szélsőséges esetben akár az álmatlanság mértékén is ronthatnak.
Édes álmokat kívánunk!
Forrás: A melatonin és az alvás: a napszakos ritmusok rendezésétől a pihentető álmokig; Bódizs Róbert dr., Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet, Budapest