Tél, hideg, eső, baktériumok, vírusok, megfázás, nátha.
Szinte már mondhatjuk, hogy ezek a kifejezése kéz a kézben járnak, hiszen a legtöbben tapasztaltuk, hogy a hűvösebb időben hajlamosabbak vagyunk a megfázásra.
De mit is jelent a nátha pontosan?
A nátha a felső légutakat érintő vírusos megbetegedés. Több száz vírust azonosítottak már, amelyek felelnek a kialakulásáért. Gyakran ismétlődő, visszatérő betegség révén sajnos nem nyújt védelmet az, ha már valaki átesett rajta.
Hogyan terjed?
Leggyakrabban cseppfertőzéssel, ami azt jelenti, hogy tüsszentés vagy köhögés esetén a kórokozók a levegőbe kerülve megfertőzhetik a jelenlévőket. Fontos ilyenkor különösen figyelni a személyi higiéniára, a gyakori kézmosásra és a gyakran használt tárgyak (számítógép, telefon) fertőtlenítésére.
Mik a tünetei?
- tüsszögés
- orrdugulás/orrfolyás
- torokfájás
- fejfájás
- köhögés
Hogyan különíthetjük el az influenzától és a COVID-19 tüneteitől?
Influenzánál jellemzően hirtelen felszökő magas láz és végtagfájdalom jelentkezik. A covid-19 jellemző tünete a szaglás- és ízérzés vesztés, azonban ez nem minden esetben jelentkezik, érdemes lehet egy covid önellenörző tesztet elvégezni.
Mit tehetünk?
Mivel a náthát vírusok okozzák, az esetek többségében nincs szükség antibiotikumos kezelésre, elég tüneti kezelést alkalmazni.
Megfázás esetén használhatóak a paracetamol (láz-, és fájdalomcsillapító), illetve az ibuprofén és acetilszalicilsav (láz-,fájdalom-,gyulladáscsökkentő) tartalmú vény nélküli készítmények.
Az orrváladék oldására számtalan orrspray áll rendelkezésre. Ezek segítenek az orrnyálkahártyában lévő erek összehúzásában, így mérséklődik a duzzanat, és megszűnik az orrdugulás érzése.
A fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású szopogatós tabletták vagy sprayk segítenek a torokfájás kezelésében.
Továbbá, fontos, hogy pihenjünk sokat, figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre és a táplálkozásban is fordítsunk nagy hangsúlyt a vitaminban gazdag gyümölcsök, zöldségek fogyasztására.
A nátha lefolyásának ideje általában 7-10 nap. Ha ennyi idő alatt nem javulnak, vagy erősödnek a tünetek, mindenképp forduljunk orvoshoz!
Megfázás tüneti kezelésére alkalmazható készítmények száma rendkívül nagy, így mindig kérjük a gyógyszertári dolgozók segítségét a választásban, hogy mindig a számunkra legmegfelelőbb készítményt kaphassuk meg.