A Spartan, a Crazy 5k és a hasonló akadályversenyek egyre népszerűbbek, egyre többen tesztelik saját testi és mentális állóképességüket hasonló teljesítmény-fókuszált kihívásokkal. Míg minden ilyen verseny hatalmas élmény, nem árt megfelelően felkészíteni rá testünket és lelkünket egyaránt.
Készülj fel testben
Első versenynek mindenképp érdemes a legrövidebb távot kitűzni célként - így a legkönnyebb megismerni a kihívást, a megterhelést, amit a verseny jelent. Később természetesen (rendkívül elszántaknak elsőre is akár) lehet válogatni a hosszabb távok között is, spartan esetében akár 50 km-ig is el tudunk jutni, ha nincs előttünk lehetetlen. A verseny legnagyobb megmérettetése az állóképesség lesz, így a fő fókuszt is célszerű e köré építeni.
Ha megvan a táv meghatározás, érdemes az edzések felépítését is megtervezni ennek függvényében. Az akadályversenyek a táv mellett akadályokat is állítanak elénk, amin felül kell kerekedni. Bár ezekhez általában nem kell hatalmas erő, érdemes a cardio mellett az erő edzéseket is betervezni. A tervezett versenytávot célszerű rendszeresen lefutni, emellett akár közvetlenül lehet izomépítő edzést is végezni, ez a kombináció lesz a legközelebb az “éles” bevetéshez.
A nem fizikai kihívás
A verseny nem csak fizikai, de mentális kihívást is fog jelenteni, ez is a célja. Bármelyik távolságon indulunk, jobb esetben se lesz könnyű, de hamar azon kaphatjuk magunkat, hogy túlvállalás gondolatai lengik be agyunk.
Koszosak leszünk, sárosak, jó eséllyel vizesek és helyenként fázhatunk, akár meg is sérülhetünk. Ezeknél a pontoknál minden alkalommal el kell határozni, hogy engedünk a nyomásnak és feladjuk (ami esetben szintén el kell jutnunk valahogy a rajt/cél pontig) vagy ez a nyomás fog arra ösztönözni, hogy újult erővel menjünk tovább és teljesítsük ezt a kihívást.
Ebben rendkívül jó a Spartan közössége, egy emberként motiválnak és hajtanak előre az akadályoknál, futás közben, de a készülődés során is már elkezdődik ez a fantasztikus hangulat - ahogy a többi, hasonló akadályversenyen is.
Külső szemmel elsőre talán nehezen megérthető, hogy miért jó ez, miért fizetne ezért bárki is? Egyrészt a versenyig vezető út szépsége már önmagában jó érzéssel tölthet el - a tudat, hogy felkészültünk a versenyre, beleadtunk minden tőlünk telhetőt és az aktuálisan elérhető legjobb formánkban állunk rajtvonalhoz.
Majd következhet a megmérettetés; minden egyes lépés, amit előre teszünk, minden akadály, minden kilométer érezhető siker és ez szintén arra ösztönöz, hogy menjünk tovább. Majd a végén, ahogy átszeljük a célvonalat, megkapjuk a medált, azt érezhetjük, hogy “sikerült”. Megcsináltuk, nem más, mi, saját erőből. Ez az érzés nem jellemezhető egy könnyen szavakkal, ezt át kell élni.
Akár Spartanon, akár más akadályversenyen, de egy túrán, futó versenyen, vagy bármilyen más, kihívást jelentő eseményen célba érni, egy olyan részét mozgatja meg az agyunknak, amit ritkán sikerül, és az az elégedettség érzés jobb esetben sokáig (akár egy életen keresztül) elkísér minket.
Hasznos tippek a verseny előtt és alatt
- A megfelelő terepfutó cipő beszerzése és bekoptatása elengedhetetlen, más esetben célszerű sebtapaszokkal felkészülni a lábunkra
- a Spartan training groupok mind a fizikai, mind a mentális felkészülésben tudnak segíteni, érdemes felkeresni őket, ha bizonytalanok vagyunk
- A sár társunk lesz az úton, ahogy a sérülések is előfordulhatnak és a kiszakadó ruha is, ezekre is érdemes előre felkészülni
- Öltözzünk rétegesen, zártan és hosszú, de könnyű ruhákba - ezekből később könnyű lefaragni
- A verseny és a felkészülés egyaránt megnövekedett terhelést jelenthet a szervezetünknek, így célszerű megnövelni a kalória, a tápanyagok és egyéb vitaminok pótlását is
- Mindenképp jó ötlet lehet egy megfelelő multivitamin, magnézium és izületvédő használata - még akkor is, ha jelenleg nem érezzük azonnali, égető szükségét, később meg fogjuk köszönni magunknak
- Gyakran elfeledett tény a fejlődés 3. pontja: Az edzés és a táplálkozás mellett a regenerálódásról sem szabad elfeledkezni, ennek hiányában több kárt okozhatunk, mint előnyt.
- Konkrétan a versenyre is érdemes felkészülni pár aprósággal. A különféle sportkrémek, izületrögzítők (igény és hajlam esetén) mindenképp hasznosak lehetnek, de a hosszabb távokra az energia szeletek és zselék is jól tudnak jönni.
- Érdemes lehet még egy kulacsot vinni (kisebb méretű hátizsákban) ami a hidratálásról gondoskodik - ezt verseny alatt újra is tudjuk tölteni bizonyos pontokon.
Természetesen ezek mindegyike nem kötelező, azonban érdemes felkészülni és inkább túlkészülni, mint alulbecsülni a kihívást. Ez persze nem azt jelenti, hogy tele kell pakolni a táskát, ez ugyanis plusz súlyt jelent, ami nem kicsit nehezítő körülmény.