Bevallom őszintén, a tél nem a kedvenc évszakom... A tavasz akkor kezdődik számomra, amikor az Édesanyám lefotózza a kertjében nyíló krókuszokat, tőzikéket és hóvirágokat. Akkor már bízom abban, hogy reggel napsütésre ébredek és nagykabát sapka sál és kesztyű helyett elég egy kiskabát, előkerül a biciklim és egyre több fotót készítek az ébredező természetről. Én ilyenkor teszek fogadalmakat, miszerint többet mozgok, többet vagyok kint a természetben, több zöldséget és gyümölcsöt eszek. Bevallom azt is őszintén, hogy ezek a fogadalmak nem mindig valósulnak meg. Ahhoz hogy az életem minden területén helyt tudjak állni a vitaminokat, ásványi anyagokat és a nyomelemeket hívom segítségül, hogy az a lendület, ami bennem van nap mint nap előre vigyen.
C-vitamin történelem
A vitaminok közül természetesen az első, ami eszembe jut, az a C-vitamin, és róla egyből Szent-Györgyi Albert, aki 1937-ben, azaz 80 évvel ezelőtt kapta meg az orvosi és fiziológiai Nobel-díjat, amellyel a C-vitaminnal kapcsolatos munkásságát ismerték el. Számos esetben a véletlen az, ami előmozdítja a kutató munkáját, így volt ez Szent-Györgyi Albert esetében is, miszerint egy vacsorára feltálalt paprikasaláta a laboratóriumba került ahelyett, hogy elfogyasztotta volna. Miután izolálta a C-vitamint a paprikából, Norman Haworth angol vegyész már meg tudta határozni a C-vitamin kémiai szerkezetét, aki többek közt ezért is kapott 1937-ben kémiai Nobel-díjat. Nézzük meg egy kicsit közelebbről a C-vitamin kémiai szerkezetét. A C-vitamin összegképlete: C6H8O6 ,amely azt jelenti, hogy tartalmaz hat darab szénatomot, nyolc darab hidrogénatomot és hat darab oxigénatomot. Az összegképlet mellett a szerkezeti képlet, a szénatomok egymáshoz viszonyított elhelyezkedése, optikai aktivitása, az, hogy merre forgatják a lineárisan polarizált fénysíkját is egy-egy nagyon fontos jellemző, annál is inkább, mert a mindennapi gyakorlatban számtalanszor találkozunk azzal a gyógyszertárban, hogy a Betegeink, a Vásárlóink mesterséges és a természetes C-vitamin között tesznek különbséget.
Természetes vagy mesterséges C-vitamin?
A természetes C-vitamin, azaz aszkorbinsav, amely az L-aszkorbinsav, élelmiszer adalékként jelölése E300.
A mesterséges C-vitamin a D-aszkorbinsav, amely az alábbi elnevezéseken is előfordul: izo-aszkorbinsav, eritroaszkorbinsav, élelmiszer adalékként az E 315 számot kapta.
Nemcsak a természetes-mesterséges C-vitamin okoz fejtörést egy ilyen tartalmú készítmény megvásárlásakor, hanem a hatóanyag mennyisége. Édesanyám régi könyvei között találtam meg Dr. Issekutz Béla és Dr. Issekutz Lívia 1969-ben kiadott Gyógyszerrendelés című munkáját, amelyben a C-vitamin napi szükségletét a következőként állapítja meg. Csecsemőknek 20mg, gyermekeknek 25mg, felnőtteknek 50-75 mg.
Ha most megnézzük a rendelkezésünkre álló gyógyszerek, étrendkiegészítők, orvostechnikai eszközök C-vitamin tartalmát, akkor a ennél sokkal nagyobb milligrammos értékeket találunk egy-egy készítményben, 100mg, 200mg, 500mg,1000mg 1500mg.
Nézzük meg, miben is van segítségünkre a C-vitamin?
C-vitamin hiányállapotok megelőzésére és kezelésére, mint a skorbut és gyermekeknél a Möller-Barlow-betegség (amely a csontelváltozásokkal és fogfejlődési zavarokkal jellemzett C-vitamin hiány a növekedésben lévő gyermekeknél), az immunrendszer erősítésére, a fáradtság, kimerültség kezelésére, elősegíti a sebgyógyulást, szerepe van a kollagén előállításában, így hatással van a bőr állapotára, kiegészítheti a herpesz kezelését, csökkenti a fogínygyulladást, a fogínyvérzést.
Nagyon fontos, hogy oxalát okozta vesekövesség, vasfelszívódási zavar esetén ellenjavallt a C-vitamin szedése. Azt is figyelembe kell venni, hogy számos gyógyszer felszívódását, lebomlását befolyásolja, így azok, akik folyamatosan gyógyszert szednek kérjék ki a gyógyszertárban dolgozó Kollégák véleményét.
A C-vitamin forrás elérhető csepp, tabletta, filmtabletta, retard kapszula, pezsgőtabletta, liposzómás kapszula, rágótabletta formájában. Azt hogy kinek, mikor, mennyi ideig és milyen dózisban javasolt szedni szintén alapos konzultációt igényel a gyógyszertárban.
Arról se feledkezzünk meg, hogy rendelkezésre állnak C-vitamin tartalmú gyógynövények is. Ezeknek a gyógynövényeknek csak meghatározott része tartalmazza a C-vitamint, ilyen például a csipkebogyó-áltermés, a málnatermés és- levél, madárberkenye-termés, amelyek elkészítési módjai is különbözőek lehetnek.
Amint látjuk C-vitamin számtalan forrásból áll a rendelkezésünkre, alkalmazzuk megfelelően, kérjük ki szakember tanácsát.
Webáruházunkban széles választékban kínálunk C-vitamint tartalmazó készítményeket, melyeket ide kattintva megtekinthet és otthonából, kényelmesen meg is vásárolhat.
Szép tavaszt Mindenkinek!
Oláh Kinga
Kígyó Gyógyszertár, Ajka