Genetika, nem megfelelő életmód, dohányzás, túlsúly, magas vérnyomás, ezek mind-mind kockázati tényezői a különböző szív-és érrendszeri betegségeknek. Ugyan nincs garancia arra, hogy ha minden ajánlást betartunk, akkor teljesen védve leszünk, de az tényként kijelenthető, hogy az egészséges életmód nagyban hozzájárul a kardiovaszkuláris betegségek megelőzéséhez.
A szívünk egészségének megőrzése érdekében számos dolgot tehetünk. Az egyik legfontosabb az egészséges életmód, amely magába foglalja a megfelelő étrendet, a rendszeres mozgást és a stressz kezelését.
Az egészséges táplálkozás és étrend kulcsfontosságú a szív védelme érdekében. A szívbarát étrend gazdag rostokban, zöldségekben, gyümölcsökben, egészséges zsírokban (például olívaolaj, halolaj) és alacsony a telített zsírokban, sóban és cukorban. Az alacsony koleszterin-, és telített zsír tartalmú étrend segít csökkenteni a szívbetegségek kialakulásának esélyét. Az omega-3 zsírsavak, amelyek például a lazacban, dióban és lenmagban találhatóak, segíthetnek csökkenteni a szívbetegségek kockázatát, mivel gyulladáscsökkentő hatásúak.
A szív egészséges működéséhez elengedhetetlen a magnézium. Több vizsgálat is bizonyította, hogy támogatja a megfelelő vérnyomásszintet, segít szabályozni a szívritmust is, illetve pozitívan befolyásolja a koleszterin koncentrációját. A napi ajánlott magnéziumbevitel gyermekeknél 80-200 mg, felnőtt nőknél 300-320 mg, férfiaknál pedig 350-400 mg. Ezt a mennyiséget egy megfelelően összeállított, zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend fedezi. Azonban a helytelen táplálkozási szokásoknak köszönhetően könnyen kialakulhat magnéziumhiány. Érdemes arra figyelni, hogy jó minőségű, szerves magnéziumot tartalmazó, gyógyszerként törzskönyvezett készítményt vásároljunk, mivel így lesz a biztonságosság és a hatékonyság garantálható.
A fizikai aktivitás javítja a szív és az érrendszer egészségét. Találjunk olyan mozgásformát, amit rendszeresen be tudunk építeni az életünkbe. Kezdetben már az is segíthet, ha naponta 15-30 percet sétálunk. A mozgás segít a testsúly kontrollálásában, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, valamint javítja a vérkeringést, illetve a testi feltöltődés mellett hozzájárul a lelki egyensúly megőrzéséhez is.
A feszültséggel, stresszel teli életmód ma már egyértelműen kimutatott rizikófaktora a szívinfarktus kialakulásának. A stressz kezelése érdekében fontos a relaxációs technikák alkalmazása, például a jóga vagy a meditációs gyakorlatok. Napunk nagy részét a munkahelyünkön töltjük, így fontos, hogy a munkahelyi környezet pszichénkre is pozitív hatást gyakoroljon. Ne féljünk lépni, ha úgy érezzük nem jó helyen vagyunk. Hosszú távon testünk meghálálja, ha csökkentjük a stresszfaktorokat az életünkben.
A szív egészségének megőrzésében fontos szerepet játszik a rendszeres orvosi ellenőrzés. Ahogyan autónkat is rendszeresen szervízeljük, úgy saját testünket is fontos legalább évente kivizsgálni. A vérnyomás és vércukorszint otthon is ellenőrizhető, továbbá fontos legalább évente egyszer vérvételre menni, illetve különböző, életkor szerint ajánlott szűrővizsgálatokon részt venni. A vizsgálatok segítenek időben felismerni a problémákat, és lehetőséget biztosítanak arra, hogy megfelelő kezelést alkalmazzanak. Ha a kockázati tényezők időben felismerésre kerülnek, sok esetben megelőzhetők vagy kezelhetők a szívbetegségek, mielőtt azok komoly problémákat okoznának.
Bízzunk orvosainkban, gyógyszerészeinkben. Ha már átestünk valamilyen kardiovaszkuláris betegségen, kövessük az orvos által előírt terápiát és szedjük be a javasolt gyógyszereket. Az interneten számos tévhit terjed, igyekezzünk mindig hiteles forrásból tájékozódni, ha pedig bizonytalanok vagyunk, forduljunk szakemberhez. A gyógyszerészek könnyen elérhető egészségügyi szakemberek, akiktől bátran kérdezhetünk, hiszen magas szintű tudással rendelkeznek az egészségügy számos területén.
A szív egészsége a jólétünk egyik alapvető pillére, és az életmódbeli változtatásokkal, mint a helyes táplálkozás, a testmozgás, a stresszkezelés és a rendszeres orvosi vizsgálatok, jelentősen csökkenthetjük a szívbetegségek kockázatát. A szív egészségének megőrzése nem csupán hosszú távú egészségi előnyöket biztosít, hanem javítja az életminőséget és segít elkerülni a súlyos betegségeket, amelyek hatással lehetnek a mindennapi életünkre. Az odafigyelés és a megelőzés kulcsfontosságú ahhoz, hogy szívünk a legjobb formájában maradjon.