Szervezetünk fő motorja a szívünk, ami rendszeres odafigyelést igényel. A szív egészsége kulcsfontosságú szerepet játszik az emberi test működésében, mivel a szív az a szerv, amely folyamatosan pumpálja a vért, hogy oxigént és tápanyagokat szállítson a test különböző részeibe. A szív- és érrendszeri betegségek, mint például a magas vérnyomás, a szívroham és a szívelégtelenség, a vezető halálokok közé tartoznak világszerte, ezért fontos, hogy odafigyeljünk a szívünk védelmére és megőrizzük annak egészségét.
Az egészséges szív normál működése azt jelenti, hogy a szív képes elegendő vért pumpálni a test minden részébe, fenntartva a megfelelő oxigén- és tápanyagellátást. Cikkünk első részében vizsgáljuk meg azokat a kockázati tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a különböző szív- és érrendszeri megbetegedésekhez.
- Magas vérnyomás: A vérnyomás azt az erőt jelenti, azt a nyomást, amelyet a szív összehúzódásának következtében a vér az ér falára kifejt. Optimális vérnyomásnak a 120/80-as, vagy az ennél valamivel alacsonyabb értéket tekintjük. A magas vérnyomás tehát közvetlenül az erek falának károsodásához vezethet, de közvetve a szívben és számos egyéb szervben okozhat szövődményt, például: agyvérzést, érelzáródást, veseelégtelenséget, látásromlást, fejfájást.
- Magas koleszterinszint: A magas LDL-koleszterin (rossz koleszterin) felhalmozódása az erek falán plakkot (elzáródást) képezhet, ami által az erek rugalmassága és átmérője csökken, így érszűkülethez vezet.
- Elhízás és mozgáshiány: Egészségügyi szempontból óriási kockázatot és veszélyt hordoz magában az elhízás és a mozgásszegény életmód. A túlsúly szövődménye lehet a 2-es típusú cukorbetegség, emelkedett koleszterinszint, ízületi problémák, magas vérnyomás, vesebetegség.
- Cukorbetegség: A kezeletlen, magas vércukorszint károsítja az erek belső falát, ami érelmeszesedéshez vezet és növelheti a szívproblémák kockázatát.
- Stressz: Az állandó stresszes állapot kiválthat különböző szív-és érrendszeri megbetegedéseket. A magas szintű stressz összefüggésben áll a magas vérnyomás, a szívkoszorúér-betegség miatti halálozás nagyobb rizikójával.
- Dohányzás: A dohányzás az egyik legismertebb rizikófaktor a szívinfarktus kialakulásában, ilyenkor egyaránt érintettek az aktív és passzív dohányosok is.
Cikkünk folytatásában alaposan megvizsgáljuk, hogy mit tehetünk szívünk egészségének megőrzése érdekében.