Bár a nyár lecsengett, a meleg időjárásnak koránt sincs vége: a “vénasszonyok nyara” még tartogathat meglepetéseket. Persze ahány várandósság, annyi különböző élmény, de lássuk, mire érdemes figyelni kismamaként a melegben!
Mik a leggyakoribb felmerülő kismama problémák hőségben?
Ha babát vársz, talán már találkoztál is néhány pontjával, tehát ne aggódj, nem vagy egyedül, ahogy akkor sem, ha ezek elkerülnek. Akárhogy is érzed magad, koncentrálj arra, hogy Te és a babád jól legyetek!
Túlhevülés
A melegben fokozott a veszélye a túlhevülésnek, kismamaként ráadásul még melegebbnek érezzük a levegőt. Ha huzamosabb időt töltesz a kánikulában, és fejfájást, szédülést, hányingert tapasztalsz, akkor könnyen lehet, hogy ezzel állsz szemben. Ez a magzatra is veszélyes lehet, hiszen az 1. trimeszterben fejlődési rendellenességeket vonhat maga után, a 3. trimeszterben pedig akár a szülés korai beindulását is eredményezheti.
Fokozott fáradékonyság
A fáradékonyság a várandósság bármelyik szakaszában előfordulhat, de a meleg hatására ez tovább fokozódhat. A koncentrálóképesség is romolhat, erőtlennek érezheted magad.
Visszeresség
A visszerek, hajszálerek megjelenése is természetes velejárója a várandósságnak, amik hőségben még erőteljesebben mutatkozhatnak. Felbukkanásuk a baba miatt szükséges megnövekedett vérmennyiségnek köszönhető, melyet a rugalmas vérerek tágulással képesek megoldani, ezek pedig már bőrön keresztül is látszódhatnak. A szülést követően ezek többsége általában elmúlik.
Vizesedés
A babavárás hormonális változásainak egyik negatívuma még a vízvisszatartás okozta vizesedés. Legtöbbször a harmadik trimeszterben fordul elő, de nagy melegben is jellemző probléma. Gyakran a lábak, bokák dagadása nehezíti meg a mindennapokat, de felső végtagra, és akár arcra is kiterjedhet. Kellő odafigyeléssel ezek a panaszok is enyhíthetőek.
Megfázás
A melegben a klíma és ventilátor használata is megnövekszik, amely viszont magában hordozza a megfázás lehetőségét. A túlzott hűsöléssel is körültekintően kell bánni, óvd szervezetedet megfelelően a meghűlés ellen, és ha teheted, kombináld egy frissítő zuhannyal akár.
Hogyan figyelj oda magatokra a melegben?
Hogy a fenti panaszokat megelőzd, vagy minél könnyebben átvészeld, fogadd meg az alábbi tanácsokat! Emellett mindig hallgass a tested jelzéseire, és tedd azt, ami jól esik! Az a legfontosabb, hogy komfortosan érezd magad, függetlenül attól, hogy éppen otthon, munka közben vagy éppen nyaraláson vagy. A szervezeted fokozott terhelésnek van kitéve, természetes, ha az igényeid előtérbe kerülnek.
- Igyál sok folyadékot, 2-3 litert mindenképp, lehetőleg víz formájában.
- Pihenj napközben többször, kerüld a hosszas ácsorgást, és ülj le, ha szükséges. Tehermentesítsd a lábad, munka közben tedd fel a székre, otthon fekvéskor polcold fel.
- Próbálj minél többet kikapcsolódni, és stresszmentes tevékenységeket végezni. Olvass, hallgasd a természet hangjait, ami csak jól esik.
- Kerüld a tűző napot, lehetőleg ne tartózkodj kint a legnagyobb melegben, de akkor is pihenj, viselj kalapot és fényvédőt.
- Klíma és ventilátor használatakor figyelj arra, hogy megfelelően fel legyél öltözve, ne irányítsd közvetlenül magadra és ne hagyd működésben egész este. Inkább nyiss ablakot éjszakára.
- Frissítsd fel magad, akár az előbbi pontban említett eszközök helyett is többszöri zuhanyzással, akár vízbe való csobbanással (amennyiben orvosod is engedélyezi).
- Viselj laza, világos ruházatot, amely se nem szorít, se nem melegít tovább.
- Fontos a mozgás továbbra is, a sporttevékenységet, vagy akár könnyed sétákat időzítsd reggelre vagy estére, amikor az idő kellemesebb.
- Figyelj oda a megfelelő tápanyagbevitelre könnyed ételek fogyasztásával és a szükséges vitaminok, ásványi anyagok pótlásával! Ezeket a Csillag Patikák kínálatában is megtalálod: elengedhetetlen valamely terhesvitamin szedése, fokozott magnézium bevitel, vagy akár vas pótlása!
Természetesen, ha bármi szokatlant érzékelsz, fokozottan rosszul érzed magad, a visszerek kidomborodnak, az ödéma állandósul, mindenképpen keresd fel orvosodat, hiszen a kettőtök egészsége mindennél fontosabb!