Anyaként nincs szívfacsaróbb dolog, mint amikor kisbabád bőre kipirul, felhólyagosodik…
Az irritáció hatására nyűgös és nyugtalan lesz, de megnyugtatni ebben az állapotban nagyon nehéz.
Az ekcéma az egyik leggyakoribb betegség csecsemőkorban. Szülőként feladatunk segíteni rajtuk, ez azonban nem megy egyik napról a másikra. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, hogy gyermeked minél előbb felépülhessen.
Tünetek:
Viszketés
Száraz bőr
Vöröses kiütések
Hámló hólyagok
A megjelenő tünetek egy igazi ördögi körhöz vezetnek, ahogy az irritált bőr viszketni kezd a kicsi elkezdi vakarni, ettől az irritált bőr még jobban viszketni fog, ami nem hagyja a babát nyugodni.
Kialakulásának oka:
Nem bizonyított tény, de ha a szülők között van ekcémás, a pici is hajlamos lehet rá.
Megjelenését okozhatja az anyatejen vagy tápszeren keresztül átjuttatott allergének is.
Felbukkanását okozhatja különböző illó anyagok és vegyi anyagokkal történő érintkezés.
De akár a dohányfüst és szennyezett levegő is kiválthatja.
Hogyan tisztítsuk az ekcémás bőrt?
Az évek folyamán sok vitatott kérdés merült fel az ekcémás bőr tisztításával kapcsolatban. Milyen gyakori legyen a fürdés? Meddig tartson?
A legújabb kutatások szerint a gyakoriságnak nincs hatása az állapotra, sőt a fürdés segít eltávolítani az irritáló anyagokat és ezáltal csökkenteni a viszketést. Azonban a víz minősége nagyon fontos, ugyanis a kemény víz a tünetek romlásához vezethet. Magyarországon nagyon kemény a víz így az alábbi dolgokra figyelni kell: langyos 27-30°C-os vízben 5 perces fürdés, amely alatt illatanyagmentes fürdető olajat használunk, mint például a Uriage Baba babafürdető tusfürdő olaj. Fürdés után gyengéd száritkozás után testápoló tejet és krémet alkalmazzunk. Ehhez a Babé hidratáló testápolóját ajánljuk. Ezen tanácsok betartásával segíthetünk kisbabánk érzékeny bőrén.
FONTOS A KEZELÉS:
Az ekcéma időszakosan üti fel a fejét, hosszabb-rövidebb időtartamra. A kezelés sokszor bőrgyógyász által előirt kenőcsök alkalmazásával lehetséges, azonban a tünetmentes időszakban sokat tehetünk a kiújulás megelőzése érdekében, illetve annak súlyosságának enyhítésén.
Szakemberek szerint a megfelelő és rendszeres bőrápolás meghosszabbíthatja a tünetmentes időszakot.
De hogyan növelhető a tünetmentes periódus?
A legfontosabb hogy a kisbaba ruháit, textíliáit külön mosd a sajátodtól, mindenképpen illóanyag és lehetőleg vegyi anyag mentes mosószer és öblítővel, ugyanis a textíliákon keresztül is kerülhet allergén anyag a bőrre. Sajnos a legtöbb babáknak szánt fürdőolaj, baba tusfürdő tartalmaz olyan anyagokat amelyek irritálhatják a bőrt. Mutatjuk mire kell figyelni a tökéletes baba bőrápoló kiválasztásakor:
- parabén mentes
- illatanyagmentes
- színezékmentes
- hipoallergén
Jó ha van benne: shea vaj, vagy valamilyen minőségi vízbázis (termálvíz)
Fontos a megfelelő bőrápolási rutint kialakítani a kisbabának:
Fürdetés során használjunk olajat, ha kemény a víz háztartásunkban 5 percnél ne tartson tovább a pancsolás. A fürdést gyengéd szárítást követi amit egy nyugtató balzsam használatával kell befejezni.