A Csillag Patikák webshop cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében. További információkért tekintse meg adatkezelési szabályzatunkat, melyet az oldal használatával együtt elfogad.

Az endokrin betegségek útvesztőjében: 1. rész: Pajzsmirigy

Endokrin problémák manapság egyre több embert érintenek. Mi is az endokrinológia? Röviden a belső elválasztású mirigyek működésével foglalkozik. Az endokrin rendszer legfontosabb feladata a szervezet anyagcsere-működésének biztosítása a hormonok segítségével. Szerteágazó terület, de a leggyakrabban előforduló endokrinbetegségekkel jó, ha tisztában vagy.

Legtöbb embert a pajzsmirigy probléma sújtja. A pajzsmirigy feladata a pajzsmirigy hormon termelése. A szakzsargon T3 és T4 hormonoknak becézi őket, nagy szerepet játszanak a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, agyi működésben, de még a libidóra -szexuális működésünkre- is hat. Szinte minden szerünk működésére hatással van. A termelődése szükséges az élethez, de túltermelődése életveszélyes is lehet.

A pajzsmirigy problémákat ma már népbetegségnek nevezzük, ugyanis a magyar lakosság 4,4%-át érinti az alul működés míg 1,4%-át pedig a túl működés. Sok olyan ember van, akik nem kerülnek időben diagnosztizálásra ugyanis a tüneteik enyhék, és nehezen felismerhetőek.

Ha alulműködésről van szó az alábbi intőjelekre kell odafigyelni:

·         álmosság,

·         székrekedés

·         hízás

·         depresszió

·         hidegintolerancia

·         menstruációs zavarok

·         száraz hideg bőr

·         töredező haj

·         alacsony szívfrekvencia

Ha a túlműködést tekintjük az alábbi panaszokra kell figyelni:

·         szapora szívverés,

·         ingerlékenység

·         hasmenés

·         jelentős étkezés melletti fogyás

·         a melegre való érzékenység

·         fokozott izzadság

·         menstruációs zavarok

Az alul és túl működésen túl már betegségei is lehetnek a pajzsmirigynek, ilyen a strúma. Ez valójában a megnagyobbodást jelenti. Ennek oka a jód hiány, de akár daganat és pajzsmirigy gyulladás is okozhatja.

Nem szabad szó nélkül hagyni a pajzsmirigy daganatot sem! Ez a betegség gyakran tünetmentes, de a nyaknagyobbodás és a túlműködés miatti panaszok utalhatnak rá. Kezelése műtéti úton történik kiegészítő radiojód és gyógyszeres terápiával.

 

Hogyan diagnosztizálható a baj?

A hormonális problémák esetén egy vérvétel sok mindenre választ adhat ugyanis a vérben lévő hormonok mennyisége tisztán kiolvasható. Azonban létezik számos vizsgálati módszer mai segíti a pontosabb diagnózis felállítását:

·         ultrahangos vizsgálat

Abban az esetben ajánlott az ultrahangos vizsgálat, ha nyelési nehézség, bizonytalan torokfájás, gombóc érzet a torokban

·         pajzsmirigy aspinációs citológia

Ha göbök és csomók észlelhetők a pajzsmirigyen a nagyfelbontású, paizsmirigy izotóp, ultrahang-vezérelt vékonytű mintavétel vagyis aspirációs citológia azonban segíthet eldönteni, hogy szükség va-e műtétre.

·         röntgen,

·         CT

·         MR

Pajzsmirigy betegségek kezelése:

Műtétre az alábbi esetekben van szükség:

·         rosszindulatú pajzsmirigy daganat

·         bizonytalan eredményű aspirációs citológiai vizsgálat

·         helyi szövődménnyel járó pajzsmirigy megnagyobbodás

a műtét során sor kerülhet a részleges vagy teljes eltávolításra, ez esetenként változó. Viszonylag rutin szerű eljárásnak tekinthető.

Radiójód kezelés:

A kezelés lényege, hogy radióaktív jód kerül a szervezetbe, mivel a jódot csak a pajzsmirigy veszi fel, a radioaktívat is egyedül ő fogja. A sugárzás szétroncsolja a környezetében lévő szöveteket így a beteg szövetet. Fontos, hogy ezt az eljárást csak fekvőbetegen alkalmazzák.

Források:

https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/endokrinologiai-nogyogyaszat

https://www.endokrinkozpont.hu/pajzsmirigy

https://www.ultrahangkozpont.hu/pajzsmirigy-ultrahang-vizsgalat