A szervezet sejteinek működésének energia forrásául szolgál a szőlőcukor, amely a vérből a sejtekbe szívódik fel, méghozzá az inzulin segítségével. A hasnyálmirigy által előállított inzulin így csökkenti a vércukorszintet és ezzel párhuzamosan a felszabaduló inzulin mennyisége is redukálódik. A normál állapot fenntartásáról pedig a máj gondoskodik, amennyiben túl alacsonyra esne vissza az érték. A cukorbetegség során ez a folyamat felborul, semennyi, vagy csak elenyésző inzulin termelődik, ezáltal a cukor felhalmozódik a vérben, csökken az energiatermelés, a szervezet pedig legyengül.
Milyen főbb fajtái vannak?
- 1-es típusú: Leginkább gyerek- és fiatalkorban alakul ki. Esetében egyáltalán nem termelődik inzulin a szervezetben, így kezelési módja az inzulinterápia/inzulinpótlás
- Inzulinrezisztencia: A sejtek inzulinnal szembeni érzéketlenné válása. Melynek következtében a szervezet kénytelen nagyobb mennyiségű inzulint előállítani, ezzel szabályozva a vércukor szintet. Ez az állapot a 2-es típusú cukorbetegség előszobája is lehet.
- 2-es típusú: Korábban időseknél, napjainkban azonban egyre tágabb körben jelentkezik, az inzulin hatásának gyengülése, és az inzulintermelés fokozatos csökkenésének következtében. Diétával, testmozgással végső esetben pedig inzulinterápiával kezelhető.
- Terhességi cukorbetegség: Az anya szervezetében végbemenő hormonális változások váltják ki, a betegség sok esetben szülés után elmúlik, azonban a későbbieket tekintve növeli a hajlandóságot a diabéteszre
Az 1-es típusú betegség esetén a háttérben feltehetőleg autoimmun hajlamok, genetikai tényezők esetleg vírusok játszanak szerepet, a 2-es típus kialakulását azonban különböző életmódbeli sajátosságok okozzák túlnyomóan, mint például az egészségtelen étkezés, mozgásszegény életvitel és akár az ezekkel párhuzamosan megjelenő túlsúly is.
Honnan ismerheted fel?
A cukorbetegségre jellemzően az alábbi panaszok esetén érdemes gyanakodni:
- gyakori vizeletürítés
- fokozott szomjúságérzés
- fáradékonyság
- elhúzódó sebgyógyulás
- gyakori bőrfertőzések
- állandó éhségérzetet érzünk, amely mellett viszont súlyvesztés tapasztalható.
A jelek felismerése leginkább az 1-es típusú betegekre jellemző, ugyanis a 2-es típus tünetei leginkább lappangva alakulnak ki, a szervezet fehérjéiben okozva károkat.
A betegség súlyosbodása érelmeszesedéshez vezethet akár agyi- vagy szívinfarktushoz, végtagi érellátási problémákhoz, valamint a nagyon magas vércukorszint akár eszméletvesztést is okozhat.
Megelőzése és kezelése
Az 1-es típusú cukorbetegség nem előzhető meg, azonban a 2-es típus esetén az életmódra fordított kiemelt figyelemmel, kiegyensúlyozott étrenddel, aktív testmozgással a betegség megelőzhető, valamint korai stádiumokban még kezelhető is. A napi kalóriabevitel kontrollálása, és a minőségi tápanyagok előnyben részesítésével csökkenthető a betegség kialakulására való potenciál. A vitaminok és ásványi anyagok pótlására nyújt megoldást a Centrum filmtablettája, a hideg, megfázásos időszakra felkészülve pedig nem árt beszerezni a Klosterfrau izlandi zuzmó szirupot, vagy a Tantum Verde mentás szopogató tablettáját, melyek mind cukormentes formátumban érhetőek el.
A betegségben szenvedők számára természetes alternatívaként nyújt segítséget a fahéj, ugyanis elősegíti a vércukorszint normalizálódását. Építse be étrendjébe a BioCo fahéj kivonatát, ezzel elősegítve szervezetének anyagcsere működését. Valamint a JutaVit diabétesz kontroll tablettájában található gyógynövények szintén a helyes anyagcsere működés fenntartáshoz járulnak hozzá.
A megfelelő mozgás, és a kiegyensúlyozott étrend követésén felül forduljon panaszával szakorvosához, hiszen az eltérő típusok meghatározóak a kezelési metodika tekintetében is!