Véget ért a várakozás, az advent időszaka. Elpakoltuk a karácsonyi díszeket, lebontottuk a fát. Elfogytak az ünnepi sütemények. A nappalok rövidek, az éjszakák hosszúak. Korán sötétedik, hideg és gyakran csapadékos az időjárás.
Ezek a dolgok mind-mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy levertebbek, szomorúbbak vagyunk az év első hónapjaiban. Ezt az átmeneti lehangoltságot nevezzük szezonális vagy téli depressziónak.
Melyek a téli depresszió jelei?
· gyakori rossz hangulat
· kedvetlenség
· fokozott alvásigény
· céltalanság
· alacsony energiaszint
· egyénenként változó: étvágytalanság vagy falási rohamok
Mi áll a hátterében?
A melatonin egy, a természetben is előforduló hormon, ami megtalálható az emberekben, állatokban és egyes növényekben. Ez a hormon szabályozza a szervezet cirkadián ritmusát (alvás-ébrenlét egyensúlya). Termelődése sötétedés hatására fokozódik, és ez az őszi-téli időszakban hamarabb következik be, és ez az emelkedett melatonin szint depresszióhoz vezethet.
További oka, hogy a napfény hiánya befolyásolja a szervezet D-vitamin termelését és a szerotonin, az úgynevezett "boldogsághormon" szintjét.
Mit tehetünk ellene?
A legjobb módszer a mozgás! Nem kell nagy dolgokra gondolni, egy rövid séta az erdőben, vagy egy városnéző körút nem csak a testünknek, de a lelkünknek is felüdülés lesz. Töltsünk minél több időt a szabadban, természetes fényviszonyok között.
Szánjünk időt magunkra, tartsunk énidőt. Egy masszázs, egy forró fürdő, egy jó könyv olvasása – ezek mind olyan tevékenységek, melyek örömet adhatnak a borús napokon.
Próbáljunk sokat nevetni, keressük barátaink társaságát, szervezzünk programokat, süssünk-főzzünk és együnk finomakat.
Vitaminok, étrendkiegészítők
Ha úgy érezzük, hogy a fent felsorolt tevékenységek mellé szükségünk van valami „extrára” is, akkor kiegészíthetjük táplálkozásunkat megfelelő vitaminokkal, étrendkiegészítőkkel.
D-vitamin
Szedése egész évben fontos, ám a téli időszakban kiemelt szerepe van, ugyanis ennek hiánya is közrejátszik a szerotonin szint csökkenéséhez, ami a depressziós állapot kialakulásához vezethet. Óvd meg szervezeted az Eurovit Olivia-D Forte kapszuláinak segítségével bármelyik évszakban!
B-vitamin komplex
A B-vitaminok fontos szerepet töltenek be idegrendszerünk megfelelő működésében, a depresszió kezelésében pedig különösen B6 és B12 vitaminnak van kiemelt szerepe. A BioCo Mega-B filmtablettái komplex formában biztosítják a B vitamin pótlását a szervezet számára.
Magnézium
A magnézium több anyagcsere-folyamat fontos résztvevője, döntő szerepet játszik a szerotonin („boldogsághormon”) képződésében is, így megfelelő szintje fontos jó hangulatunk megőrzésében is.
A konkrét termékekről bátran kérj tájékoztatást és segítséget kollégáinktól!