A napozás legalább annyira élvezetes, mint amennyire veszélyes. Megelőzés vagy a leégés kezelése? Mindkettőhöz segítséget ad cikkünk!
A napfény az egész szervezetünkre hatással van, legfontosabb feladata a D vitamin képzés, amely nélkülözhetetlen a csontozat fejlődésében, és épségben tartásában. Emellett a napsugárzás kimondottan jótékony hatású lehet bizonyos bőrhibák esetében is.(pattanás, psoriázis) és nem utolsó sorban lelki egészségünk fenntartásához is szükségünk van a Nap sugaraira.
A napfény áldásos hatása mellett sajnos veszély forrása is:
- legismertebb fényártalom a napégés: bőrünket és a szemünket károsíthatja
- valamint a hőártalom: a napszúrás, hőguta.
A napsugárzás okozta problémák esetében legfontosabb a megelőzés!
Az emberek többsége tisztában van azzal, hogy a magas UV-sugárzás leégést, hosszabb távon pedig bőrrákot okozhat, és csak fényvédővel alaposan bekenve megyünk a szabadba, időnként mégis megtörténhet, hogy leégünk a napon.
A legjellegzetesebb tünet a bőr vörössége, melyet gyakran fájdalom is kísér. Súlyosabb esetben a bőr felhólyagosodik, idővel a hólyagokban folyadék is megjelenhet, melyek viszketnek és fel is szakadhatnak. A bőr felülete a gyógyulási folyamat miatt arra a területre áramló nagy mennyiségű vér miatt forró. A sérült bőr később lehámlik. A test nagy részén elszenvedett napégés esetén általános rosszullét, fejfájás, hányinger, kiszáradás és láz is jelentkezhet.
Ha már megtörtént a baj, mivel segíthetünk?
Sajnos a napégés káros hatásait nem fordíthatjuk vissza, viszont felgyorsíthatjuk a gyógyulást és a bőrünk regenerálódását égési sérülést gyógyító készítmények pl. Curiosa gél, valamint a hideg vizes borogatás illetve az aloe vera valamint körömvirág tartalmú szerek (pl: Herbavis körömvirág krém) is segítséget nyújtanak.
Nagyon fontos ilyenkor a bőr hűtése, hideg vizes borogatás, a bő folyadékbevitel. Az enyhébb napégésre vizes bázisú krémek a legjobbak.
Ne használjunk ilyenkor zsíros, tapadós krémeket.
A napégés károsító hatása miatt fellépő bőrgyulladás kezelésére hasznosak a vény nélkül kapható nem-szteroid gyulladásgátló készítmények, melyek csökkentik a fájdalmat, a gyulladást és a duzzanatot, ami különösen jótékony hatású a tünetek kezdetekor. Továbbá antihisztamint tartalmazó gélt (pl: Fenistil gél) is bevethetünk helyileg, ezek a napallergia okozta panaszok enyhítésére is hatékonyan alkalmazhatók.
Vannak bizonyos fényérzékenyítő gyógyszerek, kenőcsök, kozmetikumok. Ha ezen szerek mellett éri a bőrt napfény, akár néhány perc alatt leéghet, felhólyagosodhat. Ilyen esetekben nagyobb a visszamaradó pigmentfoltoknak is az esélye. A napégés későbbi, káros hatásairól a fényártalmat követően hónapokkal, évekkel később alakulnak ki. A mélyebb, hólyagos napégés után szeplők, apró pigmentfoltok jelennek meg, melyek tartósan megmaradnak. A tartós fényhatás, gyakori napozás, napon való munkavégzés a bőr idő előtti öregedését okozza. A hám megvastagszik, szárazzá, durva tapintatúvá, ráncossá válik. Ha nem égett le a bőr, napozás után akkor is szüksége van egy kis ápolásra. Ezért mindig használjunk napozás utáni krémeket is, ezek elősegítik a bőr regenerálódását, gyógyítják azt, és csökkentik a gyulladást. Keresse fel orvosát, ha a napégés: nagy kiterjedésű, mellette magas láz, kifejezett fájdalom, zavartság, hányás vagy hasmenés is jelen van!
Szép nyarat, kellemes pihenést kívánok:
Novákné Dr. Illés Tímea
Dózsavárosi Gyógyszertár